Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak sú jednou z najčastejších kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký krvný tlak je definovaný hodnotou 140/90 mmHg a vyššie. Ideálny krvný tlak u dospelých sa považuje za 120/80 mmHg. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vysokého krvného tlaku patrí obezita, nadmerné solenie, dlhodobý stres, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu a tiež genetické predpoklady. Doktor Khorsandi vysvetlil, že vysoký krvný tlak vyvíja väčší tlak na vašu hlavu, čo sa prejavuje práve jej bolesťou, často ráno. Veľa ľudí s vysokým krvným tlakom ani o tom nevie, pretože tento stav nemá mnoho zjavných príznakov. Okrem spomenutých bolestí hlavy, ktorú však môžete spojiť aj s inými vinníkmi. Ak vás trápia časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy, Khorsandi vám poradí nechať sa vyšetriť lekárom. Ten vám v prípade odhalenia vysokého krvného tlaku pravdepodobne odporučí zmenu v životnom štýle, ako je zdravšia strava a pravidelné cvičenie, alebo predpíše lieky na krvný tlak, ak jeho zvýšenie vyšetrenie potvrdí.Pixabay
StoryEditor

Dajte si zmerať krvný tlak, môžete si zachrániť život

30.04.2019, 16:14
Autor:
(dia)(dia)
Vysoký krvný tlak – hypertenzia nebolí, ale môže mať smrteľné následky. Preto sa mu hovorí mu tichý a zákerný... Ambasádormi celosvetovej preventívnej kampane sú aj Zuzana Mauréry a Ady Hajdu.

Hypertenzia alebo choroba vysokého krvného tlaku je v súčasnej dobe celosvetovým problémom. Postihuje 40 až 50% dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Napriek tomu približne polovica ľudí s vysokým krvným tlakom vôbec nevie o tom, že má vysoký krvný tlak, pretože v začiatkoch ochorenia nepociťujú žiadne príznaky a ťažkosti.

 „Pacient nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre, pretože pokiaľ sú ešte cievy pružné, komplikácie sa neobjavia,“ upozorňuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová, PhD.

Je preto podľa nej dôležité, aby ľudia vedeli, že hypertenzia tu je, je reálna a je veľmi častá. Každý dospelý človek by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku.

 

Kontrola je jednoduchá a bezbolestná

Jediný spôsob ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou je dať si správne odmerať svoj krvný tlak. Aby bol vysoký krvný tlak pod kontrolou, musí byť najskôr správne diagnostikovaný.

 

Samotná informácia o hodnote krvného tlaku a jeho kontrola je pritom jednoduchá, rýchla a bezbolestná. Krvný tlak sa môže merať v ambulancii lekára, v domácom prostredí alebo pomocou 24-hodinového ambulantného monitorovania tlaku krvi.

 

Výsledkom merania krvného tlaku sú dva číselné údaje:

  1. systolický tlak, ktorý je výsledkom sily pumpovacej aktivity ľavej srdcovej komory, keď sa krv z nej dostáva tepnami do tela, /horná hodnota/
  2. diastolický tlak, ktorý je komplexným výsledkom  odporu a tepnovej aktivity v jednotlivých tkanivách celého tela, /spodná hodnota/

Hypertenzia už je, keď  krvný tlak sa rovná alebo prevyšuje hodnotu 140/90 mmHg.

 

Problémom môže byť aj zlý životný štýl

 Dôvody vzniku hypertenzie sú vo väčšine prípadov neznáme, ale vieme, že základom je porucha centrálneho regulovania krvného tlaku a starnutie cievnej steny.  K urýchleniu a podporeniu vzniku ochorenia môže prispieť vrodená predispozícia ale aj zlý životný štýl.

 

Ochorenie sa už stáva problémom pre mladších ľudí, dokonca sa vyskytuje u dospievajúcej mládeže. Mladí ľudia bežne príznaky vysokého krvného tlaku nepoznajú, zvýšenie krvného tlaku ignorujú a pripisujú to stresu a iným problémom. Podceňujú meranie  svojho krvného tlaku. Ak si ho aj zmerajú a zistia vyššiu hodnotu, považujú ju za náhodu, reakciu na záťaž a stres, a neuvažujú o tom, že sa jedná  o ochorenie.

 

Najznámejšie a najčastejšie rizikové faktory pre vznik a udržovanie hypertenzie sú:

  • vek,
  • mužské pohlavie,
  • fajčenie,
  • vysoký príjem kuchynskej soli v strave,
  • nadmerné užívanie alkoholu,
  • nedostatočná telesná aktivita,
  • nadváha a obezita,
  • negatívne vnímaný chronický stres (dystres).

 

Kampaň  #pretozetitohovorim, #becauseIsayso

Preventívna celosvetová kampaň nám pripomína, že niektorých ochorení sa predsa len vieme vyvarovať alebo vieme pozitívne ovplyvniť ich priebeh. Povzbuďme k lepšej starostlivosti o svoje zdravie našich rodičov a starých rodičov – povedzme im, aby si dali odmerať krvný tlak, Chceme, aby tu s nami ostali čo najdlhšie a v čo najlepšej forme. Preventívne vyšetrenia totiž môžu zabrániť rozvoju ochorenia, dokonca aj zachrániť život.

Môžete môcť využiť počas Svetového dňa hypertenzie 17. mája 2019, keď budú bezplatne zabezpečené merania krvného tlaku pre širokú verejnosť vo vybraných lekárňach na celom Slovensku.

 

Ambasádormi Mauréry a Hajdu

Do kampane sa po druhý raz zapojilo aj OZ Únia pre zdravšie srdce. Podporujú ju aj herci a ďalšie známe osobnosti. Novými ambasádormi sa stali Zuzana Mauréry a Ady Hajdu.

Herečka Zuzana Mauréry, ambasádorka kampane Herečka Zuzana Mauréry, ambasádorka kampane OZ Únia pre zdravšie srdce

Pomôžu združeniu, v rámci svojho osobnostného potenciálu, hovoriť o srdcovocievnych ochoreniach v širšom kontexte aj pre generáciu svojich rovesníkov, ktorí môžu tiež patriť do rizikovej skupiny. Dôslednou a kvalitnou liečbou vysokého krvného tlaku na tzv. bezpečné hodnoty je možné znížiť riziko mozgovej mŕtvice o 36%, riziko srdcového zlyhania o 38%, úmrtnosť na srdcovocievne príčiny o 16% či celkovú úmrtnosť o 10%.

 

O presných miestach bezplatného merania krvného tlaku, o kampani, ako aj o ochorení hypertenzie sa dozviete viac na www.pretozetitohovorim.sk alebo www.presrdce.eu.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 05:12