zubár, zubyReuters
StoryEditor

Preventívnu prehliadku u zubára vlani absolvovala len polovica dospelých

12.09.2018, 20:06
Autor:
TasrTasr
Preventívnu prehliadku v ambulancii zubného lekára absolvovala vlani len polovica dospelých pacientov. Pacienti po nej potrebovali ošetriť chrup v takmer 70 percentách. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Zubný kaz má pritom podľa Slovenskej komory zubných lekárov negatívny vplyv na infekcie srdca či obličiek.

V roku 2017 zaznamenali ambulancie stomatológov 6 374-tisíc návštev a v evidencii mali 4 934 556 pacientov. ,,Jeden evidovaný navštívil ambulanciu v priemere 1,29-krát za rok, najnavštevovanejšie boli ambulancie v Prešovskom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji," uvádza NCZI. Najviac preventívnych prehliadok bolo vykonaných u detí, s pribúdajúcim vekom ich počet klesá.

Najčastejšie si Slováci do zubárskeho kresla sadli pre výplne, liečenie ochorenia ďasien a mäkkých tkanív, žiadané odstránenie zubov a výkony dentálnej hygieničky.

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) uvádza, že tieto informácie NCZI ich nepotešili. ,,Zubný kaz a ochorenie parodontu predstavujú najčastejšie sa vyskytujúce chronické infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napr. infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca,“ upozorňuje komora.

Svojimi aktivitami pre občanov preto pozitívne pôsobí na zvýšenie uvedomenia si nevyhnutnosti pravidelnej starostlivosti o ústnu dutinu a apeluje najmä na rodičov, aby venovali maximálnu pozornosť čisteniu zúbkov u svojich detí už od jedného roka. „ Sme si vedomí, že práve vzdelávanie o ústnom zdraví je slabým miestom v uvedomení si jeho významu, preto komora v priebehu roka organizuje podujatia zamerané na edukáciu detí materských a základných škôl o význame ústnej hygieny s praktickým nácvikom čistenia zubov a o správnej výžive“, uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo profesorka Neda Markovská.

Naši pacienti si podľa nej musia uvedomiť, že prevencia je omnoho lacnejšia ako liečba ochorení ústnej dutiny, a preto nemôžeme podceňovať jej význam. ,,Dokonale vykonávanou ústnou hygienou, správnou výživou a pravidelnými prehliadkami u zubného lekára dokážeme redukovať baktérie prítomné v ústnej dutine," podotýka odborníčka. Rozhodne by tak nevznikli zápalové komplikácie neliečeného zubného kazu spojené s hnisaním a opuchmi alebo hnisavá parodontitída, kde je antibiotikum indikované.

Cieľom upriamiť pozornosť na prevenciu a problematiku najčastejších ochorení nielen ústnej dutiny, ale aj na ochranu celkového zdravia človeka sa snaží aj Deň ústneho zdravia, ktorý Európska rada zubných lekárov vyhlásila na deň 12. septembra 2018 na počesť narodenia (1854) zakladateľa Svetovej federácie zubných lekárov profesora Edouarda Charlesa Godona.

01 - Modified: 2023-05-18 08:28:43 - Feat.: - Title: CUKROVKA sa môže týkať každého 02 - Modified: 2015-02-01 22:01:01 - Feat.: - Title: Pri neliečenom diabete vás môže potrápiť paradentóza 03 - Modified: 2015-01-12 22:42:01 - Feat.: - Title: Starajte sa o svoje zúbky 04 - Modified: 2014-05-20 06:46:54 - Feat.: - Title: Dokonalý úsmev
menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 18:54