Onedlho začala písať scenáre a filmové námety, režírovala filmy. Patril jej neoficiálny titul hollywoodsky sexsymbol 30. rokov 20. storočia. Bola krásna, s výrazným sex-appealom a práve pre jej kontroverzný prístup k sexu si vyslúžila množstvo kritiky i odsúdenia. Negatívna reklama je tiež reklama a tá ju nakoniec priviedla až do Hollywoodu.
Mae West, rodným menom Mary Jane West, sa narodila 17. augusta 1892 v Brookline v New Yorku rodičom Johnovi Patrickovi Westovi a Matilde Doelger. Mala dvoch mladších súrodencov, Mildred Katherine West známu ako Beverly a Johna Edwina Westa II. Keď boli malí, často sa sťahovali, najprv žili vo Woodhavene, potom v Queense až zakotvili v Brooklyne, kde malá Mary začala účinkovať v rôznych kočovných divadelných spolkoch. Mala len 7 rokov a už vyhrávala ceny na miestnych talentových súťažiach.
Na Broadwayi
V 16. rokoch sa objavila na Broadwayi, kde vystupovala v hudobných divadlách. V roku 1911 po prvýkrát účinkovala v revue s názvom A La Broadway, do ktorej ju obsadil jej tanečný učiteľ Ned Wayburn. Neskôr si zahrala v šou s názvom Vera Violeta a v predstavení s názvom A Winsome Widow sa objavila ako vamp. Keď mala 18, začali o nej písať v New York Times.
Jej matka ju v práci povzbudzovala, od začiatku tvrdila, že čokoľvek jej dcéra urobí, je fantastické. Ostatní členovia rodiny boli viac zdržanliví, jej teta a babka z otcovej strany s jej kariérou a rozhodnutiami dokonca nesúhlasili. To ale mladú West v budovaní kariéry nezastavilo. Ako prvá predviedla tanec shimmy, ktorý roztancoval ľudí po celom svete a práve vďaka nej sa stal moderným a veľmi populárnym.
Problémy so zákonom
West v tomto období začala písať vlastné hry pod menom Jane Mast. Jej prvá divadelná hra s názvom Sex, ktorú aj sama režírovala, priniesla množstvo problémov so zákonom a s puritánskymi kruhmi vtedajšej americkej spoločnosti. Lístky sa však predávali výborne, no nakoniec Mae West spolu s hercami zatkli a stíhali za morálku. Tieto ťažkosti jej však dopomohli k sláve a priviedli ju až do Hollywoodu, kde nakoniec pôsobila ako herečka a scenáristka filmových námetov.
Tvorivé obdobie
V ďalšej svojej hre The Drag sa West zaoberá homosexualitou a ako sama povedala, bola to jedna z jej životných komédií a drám zároveň. Po tom, ako si v nej zahrala v Connecticute a v New Jersey, oznámila, že by hru rada predviedla v New Yorku, no spoločnosť pre prevenciu neresti jej v tom zabránila.
West bola zástankyňou ženského oslobodzovacieho hnutia, no nebola feministka. Postavila sa tiež za práva homosexuálov.
Naďalej sa venovala písaniu divadelných hier. Jej produkcie boli poznačené kritikou, no tá jej zabezpečila, že sa stále objavovala v médiách. Jej hra z roku 1928 s názvom Diamond Lil sa stala na Brodwayi hitom.
Filmová kariéra
V roku 1932 dostala West skvelú ponuku. Spoločnosť Paramount Pictures jej ponúkla filmovú zmluvu. West mala vtedy už 38 rokov, čo je na začiatok filmovej kariéry neobvyklý vek. Pre ňu sa však začalo úspešné obdobie, ktoré trvalo až do roku 1937. Vznikali filmy natočené podľa jej hier a námetov, dostávala hlavné úlohy, vďaka čomu je považovaná za najväčšiu hviezdu amerického filmu tridsiatych rokov.
Úloha, ktorú získala vo svojom filmovom debute s názvom Night After Night v hlavnej úlohe s Georgeom Raftom, sa jej spočiatku nepáčila, no upokojila sa po tom, keď jej dovolili vlastnú scénu prepísať.
Ďalší jej film She Done Him Wrong (1933) sa stal kasovým trhákom a získal nomináciu na Oscara za najlepší film. Tento úspech s najväčšou pravdepodobnosťou zachránil Paramount od bankrotu.
Film I´m No Angel (1933) zarobil kopu peňazí a nakoniec sa ukázalo, že je to jej najúspešnejší film z celej jej filmovej kariéry. V roku 1935 bola West druhou najlepšie platenou herečkou v USA a aj so svojou nadváhou sa stala sexuálnym idolom.
Po roku 1937 sa vo filmoch objavovala čoraz menej, až nasledovala dlhá prestávka. K filmu sa opäť vrátila v 70. rokoch. Bola to však jej nostalgická spomienka na zašlú slávu.
Dve tajné manželstvá
V súkromnom živote sa Mae West na nápadníkov sťažovať nemohla, no v manželstve skutočné šťastie nikdy nenašla. Vydatá síce bola za kabaretného kolegu Franka Szatkusa, ktorého stretla v roku 1909. Mala vtedy 17, on 21. West však manželstvo držala v tajnosti aj po tom, ako sa ich sobášny list dostal do médií. Nakoniec všetko priznala, v skutočnosti ale s Frankom nikdy nežili ako manžel a manželka. Rozvod prišiel v roku 1943.
V období, keď bola Mae vydatá za Franka, uzavrela tajný sobáš aj s hudobnou hviezdou talianskeho pôvodu Guidom Deirom. Išlo o aféru plnú emócií, dokonca s Deirom čakala dieťa, rozhodla sa však podstúpiť interrupciu, po ktorej už viac nemohla mať deti. West neskôr povedala: „Manželstvo je skvelá inštitúcia, ale ja zatiaľ na ňu nie som pripravená.“ O rozvod požiadala v roku 1920.
V blízkosti rodiny
West zostala v blízkosti svojej rodiny po celý svoj život. Po smrti matky v roku 1930, ktorá ju veľmi poznačila, sa usídlila v Hollywoode. Keď rozbehla filmovú kariéru, jej sestra, brat a otec sa presťahovali za ňou. O všetkých sa náležite postarala, zaobstarala im bývanie, prácu, poskytla im finančnú podporu.
Posledných 15 rokov svojho života bola jej spoločníčkou cukrovka 2. typu, ktorá sa pravdepodobne podpísala aj pod jej zdravotné komplikácie. V auguste 1980 West spadla pri vstávaní z postele. Po páde nebola schopná hovoriť, čo bolo dôsledkom mŕtvice, ktorú jej potvrdili po prevezení do nemocnice. V septembri dostala druhú mŕtvicu, po ktorej ochrnula na prvú stranu a odvtedy sa jej zdravotný stav zhoršoval. Rozvinul sa zápal pľúc a aj keď sa jej v novembri polepšilo, prognózy neboli dobré. Zomrela 22. novembra 1980 vo veku 87 rokov.
(ivk)