cvičenie, Ľuboš Gsch, Zuzana VačkováĽuboš Gsch
StoryEditor

Cvičiť sa dá aj počas choroby

14.07.2021, 14:28
Autor:
(dia)(dia)
Fyzická aktivita je ideálny spôsob, ako si vyburcovať endorfíny a navodiť dobrú náladu.

Dobrou správou je, že aj pri respiračnom ochorení, ak nemáte ťažký priebeh a zákaz pohybu od lekára, môžete cvičiť. A to aj tí, ktorí predtým necvičili a potrebujú si zlepšiť náladu v týchto ťažkých časoch. Vždy je však potrebné mať na zreteli odporúčania od lekára.


„Zásadou číslo jeden je, že trénovať alebo vybehnúť by ste mali najmä ráno, v kvalitných nepremokavých topánkach veľmi miernym tempom,“ radí Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy.
Hneď po behu alebo tréningu (akomkoľvek) by podľa trénera mala nasledovať sprcha a teplý čaj.


Čo teda môžeme robiť, ak sme chorí?

„Pri akejkoľvek fyzickej aktivite je potrebné voliť veľmi nízke tempo, pri ktorom sa zvyšuje teplota tela (potivosť). V žiadnom prípade sa nesmie dostaviť dýchavičnosť,“ hovorí Gsch.

Je podľa neho nutné vedieť klinický stupeň chronického ochorenia, subjektívny stav, tiež klimatické podmienky a tomu prispôsobiť tréningovú záťaž. „Je dobré si tiež zvážiť, či by trénujúci nemal pri zvýšenej záťaži zosilniť dávky liekov, napríklad kortikoidov pri bronchiálnej astme,“ prízvukuje.

Treba však dávať pozor, pretože nemajú len terapeutické účinky (protizápalový účinok, uvoľnenie a rozšírenie dýchacích ciest), ale aj vedľajšie (osteoporóza, zaťažovanie úponových svalov na kosti a ich následná bolestivosť).

„Je teda potrebné byť veľmi opatrný. Ak by sa dávkovanie nemuselo zvyšovať, je možnosť použiť prípravky na báze fytoterapeutík, napríklad z brečtanu plazivého. Prípravkov s obsahom účinných látok tejto rastliny je na trhu dostatočné množstvo,“ konštatuje Gsch.

Kedy trénovať s respiračným ochorením?

Najkľúčovejším faktorom je to, ako sa človek na tréning cíti. „Ak dobre, najvhodnejšie je trénovať ráno, vtedy je ovzdušie najmenej znečistené. V prípade, že nie je možné trénovať vonku, pred tréningom si doma vyvetrajte,“ radí tréner.
Intenzitu tréningu podľa jeho slov prispôsobte svojmu zdravotnému stavu. Veľmi ľahko monitorovateľným faktorom je dýchavičnosť, ktorá by sa nemala dostaviť. Ak sa necítite dobre, je lepšie netrénovať.

Dôležité je aj oblečenie

K tréningu patrí aj vhodné oblečenie. To isté platí aj pri trénovaní s respiračným ochorením, či už chronickým alebo akútnym. Dôležité je udržať v teple celé telo, od zátylku po ruky a nohy. Tie musia byť v suchu, takže ak vybehnete von, je dobré mať topánky s povrchovou úpravou proti vode. Vhodné je tiež zobrať si návleky, ktoré udržia v suchu a teple aj oblasť v okolí členka a priehlavku.

Na všetkom zlom je aj niečo dobré. Nezúfajte, pandémia sa raz skončí a nič už nebude ako predtým, avšak môže byť aj lepšie. S odstupom času to môže byť práve pohyb, na ktorý ste dosiaľ nemali čas, a potom sa stane vašou bežnou súčasťou.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. september 2023 23:56