Podporuje zdravú funkciu metabolizmu, pri väčšom nasadení prináša aj zlepšenie našej celkovej fyzickej kondície.Pixabay
StoryEditor

WHO nalieha na ľudí, aby mali aj počas pandémie viac fyzickej aktivity

30.11.2020, 13:49
Autor:
TASRTASR
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila, že ľudia potrebujú viac fyzickej aktivity, a upozornila, že každý rok by sa dalo zabrániť piatim miliónom úmrtí na celom svete, ak by sa ľudia viac hýbali. A platí to aj napriek pandémii koronavírusu.

WHO predstavila minulý týždeň aktualizované odporúčania pre sedavý štýl života a poukázala na údaj, že jeden zo štyroch dospelých nemá dostatok telesnej činnosti - túto situáciu komplikuje kríza okolo ochorenia COVID-19, ktorá zatvorila mnohých ľudí doma, medzi štyri steny.

Organizácia odporúča najmenej dve a pol hodiny "mierneho až intenzívneho aeróbneho cvičenia" pre dospelého človeka za týždeň a hodinu pre deti a tínedžerov.

Nedostatok fyzickej činnosti vedie k dodatočným nákladom na zdravotnú starostlivosť vo výške 54 miliárd dolárov (45,42 miliardy eur) ročne, plus k stratám v produktivite práce vo výške ďalších 14 miliárd dolárov (11,77 miliardy eur), uviedla WHO so sídlom v Ženeve.

Je potrebné nájsť si spôsob, ako sa hýbať každý deň

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vo štvrtok zdôraznil význam telesnej aktivity, ktorá je podľa neho dôležitá najmä v období pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

"Počíta sa každý pohyb, najmä teraz, keď musíme zvládať obmedzenia pandémie COVID-19," uviedol Tedros na Twitteri.

Podľa Tedrosa je potrebné nájsť si spôsob, ako sa hýbať každý deň  bezpečne a tvorivo. "Ja sa napríklad prechádzam alebo jazdím na stacionárnom bicykli v kancelárii počas telefonovania. Môžete to tiež skúsiť," napísal Tedros a pripojil videozáznam, ktorý ho zachytáva počas tréningu na stacionárnom bicykli.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/pohyb, menuAlias = pohyb, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
19. júl 2024 08:23