Slovákov s touto diagnózou je asi 27.000, odkázaní sú na celoživotné podávanie inzulínu pre hypoglykémiu, teda zníženú hladinu cukru krvi.
"Hoci ide o stav ohrozujúci život, asi 30 percent diabetikov si ju neuvedomuje," povedal detský diabetológ Ľubomír Barák.
Znížená hladina cukru v krvi sa u pacientov prejavuje potením, hladom, zmenou nálady, neskôr poruchou reči či mravčením v prstoch. Vyústiť môže až do straty vedomia, opakované a časté hypoglykémie poškodzujú mozog.
Človek v hypoglykémii môže podľa diabetológa pôsobiť ako opitý človek, okolie tento stav u pacienta nemusí zbadať, môže ho dokonca podozrievať z alkoholizmu. "Jej ľahšia forma trvá asi päť minút, ťažšia okolo 15 až 20," vysvetlil Barák.
Hypoglykémii by podľa odborníkov mohla predísť nová inzulínová pumpa, ktorá by mala byť slovenským pacientom prístupná od 1. júla tohto roka.
"V porovnaní s ostatnými pumpami dokáže hladinu cukru v krvi predvídať, a tak rozpozná hroziace riziká pre pacienta o pol hodinu skôr, ako vôbec nastanú," uviedol predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.
Pumpa zároveň reguluje množstvo a čas podávaného inzulínu, jej používaním sa podľa neho eliminuje každodenné viacnásobné pichanie inzulínu. Hradená by mala byť plne z verejného zdravotného poistenia.
Diabetes prvého typu je autoimunitné ochorenie, pankreas vtedy prestane produkovať inzulín. Zvyčajne sa objavuje v detstve a mladosti, ale môže vzniknúť v akomkoľvek veku.
Zdroj: TASR