Ak chceme posúdiť presnosť merania nášho meracieho prístroja, nemôžeme jeho meranie porovnávať s hodnotami,
ktoré nameria prístroj rovnakej triedy presnosti, ale musíme použiť prístroj, ktorý má tolerančné pásmo meraných hodnôt užšie. Meracie prístroje s nulovou toleranciou, čiže 100% presné, sa v skutočnosti vyrobiť nedajú.
Glukometer je tiež merací prístroj. Väčšina v súčasnosti používaných starších typov glukometrov má povolenú ±20% toleranciu. Od roku 2013 platia pre výrobcov glukometrov sprísnené požiadavky, ktoré im ukladajú spresniť merania svojich výrobkov do mája 2016 z ±20% na ±15%.
Využite vyšetrenie
Ak máte pochybnosti o presnosti merania svojho glukometra, nepomôže vám porovnanie jeho výsledku s iným glukometrom, pretože nepoznáte presnú hodnotu glykémie, a to, čo namerajú viaceré glukometre, hoci aj z tej istej kvapky krvi, to sú hodnoty zaťažené chybou merania danou triedou presnosti glukometra.
Väčší zmysel má porovnanie merania glukometrom s laboratórnym meraním glykémie, keď ste na kontrole u svojho diabetológa. Pri odbere krvi na vyšetrenie glykémie poproste sestričku, aby z odobratého množstva dala jednu kvapku na testovací prúžok zasunutý v zapnutom glukometri. Hodnotu, ktorú nameria glukometer, potom porovnajte s výsledkom z laboratória.
Kontrola glukometra
To, či glukometer meria v pásme svojej tolerancie, zistíte pomocou testu s kalibračným roztokom, ktorý ste dostali k svojmu glukometru. Používajte ku konkrétnemu glukometru iba výrobcom predpísaný kontrolný roztok. Použitie iného roztoku nemusí zodpovedať hodnotám, ktoré výrobca glukometra udáva na obale prúžkov do glukometra.
Ivan Studenič