V súvislosti so starnutím populácie môže pribúdať pacientov s imobilitou.Foto: Shutterstock
StoryEditor

Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva, tvrdí Ghannamová

04.04.2023, 14:00
Autor:
TASRTASR

Predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR poukázala, že v súvislosti so starnutím populácie môže pribúdať pacientov s imobilitou.

Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva. Upozornila na to predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED poukázala na to, že krajina sa za 50 rokov zmení na jednu z najstarších Európskej únie, no jej systém na to nie je pripravený.

Imobilný pacient potrebuje 24-hodinovú starostlivosť

Ghannamová uviedla, že v súvislosti so starnutím populácie môže pribúdať pacientov s imobilitou. „Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá. Takýto pacient si vyžaduje 24-hodinovú komplexnú opatrovateľskú starostlivosť, ktorej cieľom je predchádzať rozvoju ďalších komplikácií s využitím kvalitných zdravotníckych pomôcok," vysvetlila.

 

Budú si pacienti musieť priplácať?

Systém financovania dlhodobej sociálnej starostlivosti je podľa nej nejednotný, neprehľadný a administratívne náročný. Upozornila, že ceny za zdravotnícke pomôcky v rámci zdravotného poistenia sa dlho nemenili. „Dodávatelia čelia vplyvom inflácie, nárastu cien surovín aj zvyšovaniu výdavkov na energiu. V aktuálnom nastavení preto hrozí, že si pacienti budú musieť za kvalitné zdravotnícke pomôcky priplácať," skonštatovala Katarína Danková, výkonná riaditeľka SK+MED.

 

Platby od zdravotných poisťovní nepostačujú

Ghannamová doplnila, že aktuálne úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb na pokrytie nákladov nepostačujú. „Znižuje sa tak dostupnosť služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Nízke úhrady tiež znižujú možnosť adekvátne ohodnotiť kvalifikovaný personál, následkom toho nám kvalitní ľudia odchádzajú do zahraničia," dodala.

01 - Modified: 2022-09-24 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Známky starnutia sa nemusia objaviť u každého rovnako 02 - Modified: 2022-09-12 10:53:03 - Feat.: 0 - Title: Najčastejšou zlomeninou u seniorov je stehenná kosť, príčinou je pád 03 - Modified: 2022-09-06 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Seniori zanedbávajú preventívne prehliadky, lekár pripomína ich význam 04 - Modified: 2022-08-25 07:22:19 - Feat.: 0 - Title: Existuje celá škála služieb, ktoré môžu byť poskytnuté nevládnemu seniorovi. Kam sa obrátiť?
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 00:45