Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti.Foto: Shutterstock
StoryEditor

Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok

02.02.2023, 09:00
Autor:
TASRTASR

Dôvodmi je kúrenie, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Uvádza Inštitút environmentálnej politiky.

Počas zimy vdychujeme viac znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti, v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Dôvodmi sú viac kúrenia, viac áut, chladnejší a suchší vzduch a inverzia. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) o tom informoval na sociálnej sieti.

"Počas zimy sa zvyšuje používanie kúrenia v domácnostiach vrátane krbov na drevo, čo výrazne zvyšuje znečistenie v interiéri," uviedli analytici. Ľudia tiež podľa nich menej vetrajú v snahe ušetriť teplo, čo ešte viac zvyšuje vnútorné znečistenie ovzdušia.

Chladné počasie zvyšuje aj využívanie áut. "Je bežné vidieť veľa áut na voľnobeh na odmrazovanie alebo udržiavanie tepla, čo tiež zvyšuje znečistenie," poukazuje IEP.

 

Chladný vzduch je počas zimy hustejší

 

Chladný vzduch je počas zimy hustejší a zostáva pri zemi spolu so znečisťujúcimi látkami. Studený vzduch je podľa analytikov aj suchší, čo vedie k nižšej úrovni zrážok, ktoré môžu zbaviť vzduch znečistenia.

V zime dochádza aj k inverzii. Spôsobuje to, že vzduch v blízkosti zemského povrchu je chladnejší ako vzduch nad ním, vysvetľuje IEP. Pokračuje, že horná vrstva vzduchu zachytáva chladnejší vzduch naplnený znečistením pod sebou, čo v mestách možno vidieť vo forme smogu.

01 - Modified: 2023-01-02 10:40:26 - Feat.: 0 - Title: Pribúda ľudí s vysokým tlakom aj s infarktmi 02 - Modified: 2022-10-07 07:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vysoký tlak v pľúcach ničí aj srdce 03 - Modified: 2022-07-22 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Docent Viliam Dobiáš: Prvá pomoc sa nedá poskytnúť zle
menuLevel = 2, menuRoute = dia/info-pre-diabetikov, menuAlias = info-pre-diabetikov, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
25. september 2023 14:40