- Zameňte bielu ryžu za naturálnu, nelúpanú ryžu. Diabetikovi pomôže nielen pri glykémii, lebo sa pomalšie vstrebáva, ale je aj trvalejším zdrojom energie.
- Denne jedzte surovú alebo krátko varenú zeleninu. Okrem toho, že znižuje stres, má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Preto je vhodné jesť zeleninu pravidelne, hlavne uhorky – posilňujú imunitu, nezvýšia glykémiu, pomáhajú pri chudnutí, lebo majú mierne laxatívny účinok a obsahujú veľa vody.
- Denne si doprajte 2-3 porcie ovocia, najmä čučoriedky, jahody, maliny pre obsah vitamínu C a mangánu. Každú porciu si diabetik započíta do počtu SJ v jedle, aj keď má ovocie nízky GI.
- Do jedálneho lístka pravidelne zaraďujte proti stresu strukoviny a orechy. Orechy pozitívne vplývajú aj ako prevencia pred srdcovým infarktom, majú nízky GI a keď sa jedia len v malom množstve (majú vysokú energetickú hodnotu), nezvýšia výrazne glykémiu, ba naopak, spomaľujú trávenie sacharidov, ktoré sa konzumujú spolu s orechmi. Potom sa stávajú aj plnohodnotnou bielkovinovou potravinou s obsahom kvalitných tukov.
- Dajte prednosť celozrnným potravinám s nižším GI pre obsah vlákniny, pre lepšiu glykémiu, ale aj pre obsah vitamínov skupiny B. Vhodné sú mandle, slnečnicové semiačka a sezam pre obsah horčíka, zinku a draslíka, vitamínov skupiny B, ktoré sú prospešné pre správnu činnosť nadobličiek. Počas stresu zásoby uvedených minerálnych látok a vitamínu klesajú.
- Nezabúdajte na bylinkové čaje z medovky, trezalky, harmančeka... a tiež celkový pitný režim. Potrebné je sebaovládanie, veselá myseľ a aktívny relax pohybom.
- Jedzte striedmo počas celého dňa, aby ste nemali stres aj z prejedania, že ste nezvládli stravovanie a glykémiu.
Viac o téme zdravej jarnej výživy si prečítate v pripravovanom čísle časopisu Diabetik 3-4/2017.