StoryEditor

Som diabetik – nováčik

05.06.2012, 23:01
Autor:
(dia)(dia)
Na nepríjemné správy nie je nikto pripravení, prichádzajú zväčša vo chvíli, keď to najmenej čakáte.

Zvlášť, keď sa dozviete o chorobe, ktorá vás prinúti zmeniť životný štýl, svoje postoje a myslenie. Správa o tom, že ste práve získali nedobrovoľné členstvo medzi diabetikmi, vás, pochopiteľne, šokuje, spanikárite, zľaknete sa. Neostáva vám však nič iné, len cukrovku prijať do svojho života a naučiť sa s ňou žiť. K tomu, samozrejme, ako novozistení diabetici potrebujete o chorobe základné informácie.

Tie by ste mali načerpať predovšetkým od diabetológa, ktorý by vám mal podrobne vysvetliť, čo vás čaká, aké opatrenia budete musieť zaviesť do svojho života a ako predídete možným diabetickým komplikáciám. Na všetko, čo vás bude zaujímať, alebo čomu nebudete rozumieť, sa opýtajte. Množstvo informácií o cukrovke získate tiež na internete či v rôznych publikáciách a časopisoch. My vám v našej rubrike ponúkame cenné informácie, ktoré vám pomôžu v diabete sa zorientovať, naučíme vás, čo je glykémia, selfmonitoring, inzulín, glukomer, dozviete sa, aké komplikácie vám hrozia v prípade, že podceníte liečbu. Skrátka, pomôžeme vám, ako nad diabetom prevziať plnú kontrolu.

Optimálne spolužitie s chorobou je zložitý proces, ktorý si vyžaduje vysokú sebadisciplínu.

Vysoká hladina

O tom, že cukrovka je chronické metabolické ochorenie, už iste viete. Pripomíname vám, že je pre ňu charakteristická vysoká hladina glukózy v krvi, tzv. hyperglykémia. Viete, prečo vlastne vzniká? Sú dve možnosti, buď váš organizmus neprodukuje inzulín, čo je typické pre diabetes 1. typu, alebo ho produkuje, ale v dôsledku poruchy jeho uvoľňovania a zhoršenej citlivosti ho nedokáže úplne využiť. Ak je to váš prípad, ste diabetik 2. typu.

Z kvapky krvi

Pre vás je podstatné, či už ste diabetik 1. alebo 2. typu, aby ste mali vaše hladiny glukózy v krvi (glykémiu) v norme. Tie by ste si mali pravidelne monitorovať malým prenosným prístrojom, glukometrom, ktorý vám vďaka testovaciemu prúžku a malej kvapky krvi z vášho prsta ukáže hodnotu krvného cukru. Kvapku krvi získate odberovým perom, ktorým si pichnete takmer bezbolestne do prsta a kvapku nanesiete na testovací prúžok.

Dôležité!

Pamätajte na to, že glukomer, testovacie prúžky i odberové pero by ste mali udržiavať v čistote, nosievajte ich v pôvodnom puzdre a obale. V žiadnom prípade ich nedávajte do chladničky. Pred odberom kvapky krvi si poriadne umyte ruky mydlom a vysušte.

Nalačno a po jedle

Glykémiu si treba kontrolovať pravidelne, najideálnejšie 3 až 4-krát denne, v prípade, že sú vaše hodnoty zlé, aj 8-krát denne. Urobte tak ráno ešte pred raňajkami a potom 2 hodiny po jedle. Nalačno by sa vaše hodnoty mali pohybovať medzi 4 – 6 mmol/l, po jedle by nemali presiahnuť hodnoty 8 – 9 mmol/l.

Diéta, tabletky, inzulín

Pýtate sa, ako korigovať skákajúcu glykémiu? Vysokej hladine cukru a rovnako aj príliš nízkym hodnotám, tzv. hypoglykémii, dokážete predísť diétou, tabletkami (perorálnymi antidiabetikami) alebo aplikovaním inzulínu. Ktorá možnosť sa vás týka, závisí od toho, či ste diabetik 1., alebo 2. typu.

● Diétu, teda zdravú racionálnu stravu, by ste mali dodržiavať všetci. Ak sa jej budete poctivo pridržiavať, máme pre vás, diabetikov 2. typu, skvelú správu. V budúcnosti sa môžete vyhnúť alebo podstatne oddialiť nutnosť liečby tabletkami a inzulínom. Pre všetkých však platí, že diétou si podstatne ovplyvňujete hladinu cukru v krvi.

● Perorálne antidiabetiká sú určené len pre diabetikov 2. typu. Ide o látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Budete ich užívať vtedy, ak sa vám cukrovku nepodarí skompenzovať diétou.

● Inzulínová liečba je životne nevyhnutná pre diabetikov 1. typu. Aplikovať si ho však môžete aj vtedy, ak ste diabetici 2. typu, ale len v prípade, ak sa vám pomocou diéty a tabletiek nedarí udržať glykémie v optimálnom rozmedzí, neznášate tabletky, nemôžete ich užívať pre iné ochorenie, ak ste pred vážnejšou operáciou, alebo v prípade tehotenstva.

O tom, že aj športom možno ovplyvňovať vysokú hladinu glykémie a o možnostiach inzulínovej terapie sa dozviete nabudúce.

(ivk)

Foto: www.fotolia.com

01 - Modified: 2006-05-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Čínsko-nemecká zhoda o Iráne
01 - Modified: 2023-03-15 08:00:00 - Feat.: - Title: Tisícky Slovákov netušia, že majú cukrovku 02 - Modified: 2023-02-25 08:00:00 - Feat.: - Title: Pri strate vlasov u diabetikov môžu pomôcť lieky aj príroda 03 - Modified: 2023-05-25 09:18:14 - Feat.: - Title: Naozaj je pravda tvrdenie: KTO NIČ NEROBÍ, NIČ NEPOKAZÍ? 04 - Modified: 2023-05-18 08:28:43 - Feat.: - Title: CUKROVKA sa môže týkať každého 05 - Modified: 2023-04-27 13:40:25 - Feat.: - Title: Pribúda ľudí s infarktmi
menuLevel = 2, menuRoute = dia/1-typ, menuAlias = 1-typ, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 01:34