30.05.2021, 13:35

Priebeh sklerózy je tým miernejší, čím skôr sa ochorenie diagnostikuje

Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém. Je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidizácie mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov.

Priebeh sklerózy je tým miernejší, čím skôr sa ochorenie diagnostikuje
Zdroj: Dreamstime

Na ochorenie sklerózy multiplex (SM) v súčasnosti trpí viac ako 1,2 milióna Európanov a každý rok pribudne viac ako 35-tisíc nových pacientov. Priebeh nevyliečiteľného ochorenia je tým miernejší, čím skôr sa diagnóza u pacienta odhalí. Pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex to pripomenula Zuzana Gdovinová, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém

„Je to ochorenie na celý život, no liečba je teraz omnoho lepšia ako predtým. U niekoho pre rôzne príznaky to však môže znamenať prevrátenie života naruby," skonštatovala Gdovinová. Príznaky sú však o to miernejšie, čím skôr sa pacient začne liečiť.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • zápal očného nervu
  • poruchy pohybu a koordinácie
  • poruchy hybnosti
  • poruchy spánku
  • poruchy citlivosť kože

.

Príčiny dodnes nie sú známe

Príčiny vzniku ochorenia odborníci nevedia presne vysvetliť, okrem toho,  nie je možné sa z neho ani celkom vyliečiť. „Nemáme jeden test, ktorý by sme vykonali a mali by sme hneď potvrdenú sklerózu. Pacient si musí prejsť viacerými vyšetreniami, kým sa príde na to, že ide o toto ochorenie," priblížila lekárka Marianna Vitková. Zdôraznila, že v súčasnosti majú pacienti so sklerózou dostatok liekov a tiež prístup k všetkým schváleným liekom.

Svetový deň SM pripomína aj kampaň #toSmeMy, ktorá má pomôcť odbúrať predsudky o ochorení a za jej vznikom stojí združenie Spolu Môžeme. „Mnoho ľudí si myslí, že skleróza multiplex sa týka len starších ľudí, mne však toto ochorenie diagnostikovali v maturitnom ročníku,“ vysvetlila tvár kampane Nicol Bonevová, 20-ročná pacientka.