Na ochorenie sklerózy multiplex (SM) v súčasnosti trpí viac ako 1,2 milióna Európanov a každý rok pribudne viac ako 35-tisíc nových pacientov. Priebeh nevyliečiteľného ochorenia je tým miernejší, čím skôr sa diagnóza u pacienta odhalí. Pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex to pripomenula Zuzana Gdovinová, prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Ide o chronické zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém
„Je to ochorenie na celý život, no liečba je teraz omnoho lepšia ako predtým. U niekoho pre rôzne príznaky to však môže znamenať prevrátenie života naruby," skonštatovala Gdovinová. Príznaky sú však o to miernejšie, čím skôr sa pacient začne liečiť.
Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- zápal očného nervu
- poruchy pohybu a koordinácie
- poruchy hybnosti
- poruchy spánku
- poruchy citlivosť kože
.
Príčiny dodnes nie sú známe
Príčiny vzniku ochorenia odborníci nevedia presne vysvetliť, okrem toho, nie je možné sa z neho ani celkom vyliečiť. „Nemáme jeden test, ktorý by sme vykonali a mali by sme hneď potvrdenú sklerózu. Pacient si musí prejsť viacerými vyšetreniami, kým sa príde na to, že ide o toto ochorenie," priblížila lekárka Marianna Vitková. Zdôraznila, že v súčasnosti majú pacienti so sklerózou dostatok liekov a tiež prístup k všetkým schváleným liekom.
Svetový deň SM pripomína aj kampaň #toSmeMy, ktorá má pomôcť odbúrať predsudky o ochorení a za jej vznikom stojí združenie Spolu Môžeme. „Mnoho ľudí si myslí, že skleróza multiplex sa týka len starších ľudí, mne však toto ochorenie diagnostikovali v maturitnom ročníku,“ vysvetlila tvár kampane Nicol Bonevová, 20-ročná pacientka.