02.01.2022, 08:00

Kožné problémy spôsobené cukrovkou

Infekcie kože a rôzne ďalšie problémy sú pri diabete pomerné časté. Spôsobujú pacientom veľa komplikácii. Ich liečba býva zvyčajne náročná a veľmi dlhodobá.

Kožné problémy spôsobené cukrovkou
Zdroj: Flickr

So zle kompenzovaným diabetom priamo súvisí viacero kožných ochorení. Okrem to sú ďalšie kožné problémy, ktorých liečbu diabetes komplikuje.

Včasné rozpoznanie kožných problémov u pacientov s cukrovkou môže byť prevenciou ťažších komplikácií. Kožné prejavy neraz dopredu upozorňujú na možný nediagnostikovaný diabetes.

„Kožné prejavy sú následkom abnormalít ciev a nervov, ktorá je u chronického diabetika veľmi častá,“ vysvetľuje pre časopis Diabetik dermatologička MUDr. Andrea Kozárová, PhD.

 • Suchosť kože sprevádzaná svrbením

Je spôsobená zníženou činnosťou mazových a potných žliaz v dôsledku diabetickej neuropatie. Okrem toho pacienti udávajú pocity pálenia, mravčenia, bolestivosti, najmä nôh. Suchá svrbivá koža vedie pacienta k škriabaniu, dochádza k porušeniu kožnej bariéry a následne k vzniku drobných trhliniek – ragád na koži, ktoré sú vstupnou bránou infekcie.

Koža je tenšia, pre nedostatočnú výživu vplyvom mikroangiopatie je redukovaný rast ochlpenia, u mnohých nadobúda voskovitý charakter. Prevenciou je používanie emoliencí – olejov do kúpeľov, premasťujúcich prípravkov, vyhýbanie sa vysušovaniu kože pomocou prípravkov obsahujúcich alkohol.

 • Zvýšené riziko vzniku mozoľov

Ide o lokalizované zhrubnutia kože na chodidlách, ktoré vzniká pri dlhodobom opakovane pôsobiacom tlaku na kožu. V dôsledku motorickej neuropatie dochádza k atrofii svalstva v danej oblasti, k poklesu klenby nohy, vzniku vbočených palcov – Hallux valgus, k redukcii podkožného tuku v danej oblasti.

Všetky tieto procesy postupne vedú k vzniku najskôr mozoľov, neskôr otlakov (clavus), ktoré sa najčastejšie formujú nad kĺbmi deformovaných prstov a v medziprstí nôh pri nosení nevhodnej obuvi.

Otlak môže praskať a formovať sa do defektu, ktorý sa hojí veľmi pomaly a je chronickou vstupnou bránou bakteriálnej a mykotickej infekcie. Prevenciou je nosenie ortopedických vložiek do topánok na udržiavanie klenby nohy, starostlivosť o zhrubnutú kožu na chodidlách – opatrné mechanické odstraňovanie kože a používanie zmäkčujúcich prípravkov s obsahom urey či kyseliny mliečnej.

 • Diabetická noha

Rozumieme infekciu, vred alebo poškodenie hlbokých tkanív nižšie od členka, teda chodidla. Všetky tieto zmeny sú v dôsledku postihnutia nervových vlákien a ciev, čo vedie k nedostatočnému krvnému zásobeniu končatín, ku kostnému a kĺbovému postihnutiu a k následnej infekcii tkanív a kosti.

 • Ružové sfarbenie tváre

Rubeosis diabeticorum – ružové sfarbenie tváre vzniká v dôsledku mikroangiopatie a zníženého tonusu ciev – pretrvávanie rozšírených cievok na tvári. Na dlaniach, stupajach a nechtoch, najmä na palcoch nôh býva žlté sfarbenie, ktoré je dôsledkom akumulácie konečného metabolitu kolagénu.

 • Acanthosis nigricans

Ide o typický kožný prejav diabetu, ktorý sa spája hlavne s hyperinzulinémiou. Prejavuje sa v axilách (pazuchách), v slabinách a na krku v kožných ryhách ako čierne lokalizované zhrubnutia kože so zamatovým povrchom. Okrem hyperinzulinémie je typická aj u obéznych pacientov. Stav sa zväčša upraví po redukcii hmotnosti, úprave inzulinémie a lokálnej liečbe pomocou keratolytických prípravkov.

 • Žlté vyrážky

Takzvané eruptívne xantómy. Ide o náhly výsev žltých vyrážok do 4 mm, mäkkých lokalizovaných na kolenách, lakťoch, chrbte alebo menších na dolných mihalniciach v okolí očí. Ich výskyt býva asociovaný so zvýšenou hladinou triacylglycerolov, ale aj s nedostatočne kontrolovaným diabetom, obezitou, ochoreniami obličiek alebo pankreasu. Po kompenzácii cukrovky, znížení hladiny triacylglycerolov alebo liečbe iných príčin sa zvyčajne do 6 až 8 týždňov vstrebávajú.

„Diabetes znižuje schopnosť imunitného systému bojovať s infekciou, navyše zvýšená hladina glykémie podporuje pretrvávanie zápalu, priebeh infekčných ochorení je u diabetikov obyčajne ťažší ako u zdravej populácie,“ uvádza dermatologička MUDr. Andrea Kozárová, PhD.


 • Mykotické infekcie

Ide o najčastejšie infekcie u diabetikov. Kandidózy vyvolané kvasinkami Candida albicans postihujú kožu, sliznice, nechty a vnútorné orgány. U diabetikov vzhľadom na zvýšenú hladinu glukózy je vhodné prostredie pre premnoženie kvasiniek, zároveň podávanie antibiotickej liečby, cytostatík alebo kortikosteroidov zvyšuje riziko ich vzniku obzvlášť u diabetikov.

U pacientov s DM sa najčastejšie stretávame s Candidosis intertriginosa. Infekcia vzniká v kožných zhyboch – pod prsníkmi, na bruchu u obéznych pacientov v miestach trenia kože o kožu, v slabinách, pazuchách. Prejavuje sa ako živočervený erytém ostro ohraničený, môžu byť prítomné aj biele pľuzgieriky a belavý povlak.

Rovnaké prejavy v dôsledku kvasinkovej infekcie bývajú často prítomné medzi prstami dolných končatín, čo sa prejavuje svrbením a pálením.

 • Zápal nechtového valu

Po zatlačení vyteká biely sekrét, postihnutý býva aj necht – zhrubnutý, rozpadávajúci sa.

 • Infekčné kútiky na ústach

Sú bolestivé, s belavým povlakom a trhlinami, často súčasne prebieha kvasinková infekcia na jazyku, podnebí a slizniciach v dutine ústnej – prítomný belavý stierateľný povlak.

 • Zápaly pohlavných orgánov

Vulvovaginitída (zápal rodidiel a pošvy) a balanitída (zápal penisu) sú veľmi časté u diabetikov. V liečbe sa používajú antimykotické prípravky vo forme roztokov, krémov a mastí. V ťažších prípadoch je potrebná systémová liečba antimykotikami. Dôležitá je dostatočná hygiena, pri užívaní antibiotík používanie probiotík, a to aj z dlhodobého hľadiska.

 • Hubové ochorenia kože

Najčastejšie sú postihnuté dolné končatiny. Infekcia sa začína postihnutím medziprstia nôh, veľmi často medzi štvrtým a piatym prstom. Typický nález je ošupovanie medzi prstami, prípadne ošupovanie na chodidlách. Vznikajú trhlinky, ktoré sú vstupnou bránou potenciálnej infekcie. Prejavy môžu byť aj vo forme pľuzgierov na chodidlách a bočných stranách chodidiel, prípade výrazným hrubnutím kože najmä na pätách. Pacienti pociťujú najmä svrbenie, iné ťažkosti neudávajú.

 • Zápaly vlasového folikulu

Folikulitídy – zápaly vlasového folikulu sú veľmi časté u diabetikov, a to na rôznych miestach na koži, okrem dlaní a chodidiel. Najčastejším vyvolávateľom je baktéria Staphylococcus aureus.

 • Hnisavý zápal kožných žliaz

Furunkul je zapálený uzol v dôsledku šírenia sa infekcie do hĺbky vlasového folikulu. Najčastejšie je lokalizovaný na chrbte, na stehnách, na krku. Je veľmi bolestivý, zápal sa šíri do hĺbky, praská a po uvoľnení obsahu sa hojí jazvou. Pri opakovanom výskyte furunkulov hovoríme o furunkulóze, ktorá môže poukazovať na nedostatočne kompenzovaný diabetes.

 • Eryzipel – ľudovo nazývaná ruža

Ide o akútne infekčné ochorenie kože a podkožia. Vyvoláva ho najčastejšie baktéria Streptococcus pyogenes.

Je sprevádzané horúčkou, triaškou, následne vznikom začervenania najčastejšie na predkolení alebo stehne. Koža v danom mieste je horúca, môže byť opuchnutá, vznikajú pľuzgiere a zväčšuje sa spádová uzlina.

Daný stav musí byť preliečený antibiotikami, veľakrát si vyžaduje aj hospitalizáciu a intravenóznu liečbu. Zároveň je potrebná liečba defektov alebo trhliniek na koži. Komplikácie opakujúcich sa eryzipelov môžu byť ochorenia obličiek, srdca, pľúc.

 • Hlboký zápal podkožia (Ektyma)

Vyvoláva ho tiež baktéria Streptococcus pyogenes. Stav zhoršuje znížená hygiena. Pacient nemusí mať väčšie ťažkosti. Ochorenie sa zvykne často vracať.

Ako sa správne starať o pokožku?

 • Je vhodné používať pH neutrálne mydlá, ktoré pokožku nedráždia a nevysušujú.
 • Po umývaní je dôležité kožu vždy starostlivo osušiť. Zvýšenú pozornosť je nutné venovať najmä oblastiam kožných záhybov.
 • Dôležité je premasťovanie kože. Zabraňuje sa jej vysúšaniu. Existujú špeciálne masti pre diabetikov. Vyhýbajte sa prípravkom s obsahom alkoholu.
 • Dezinfekcia kože je potrebná v miestach recidivujúcich problémov. Dodržiavajte rady lekára alebo lekárnika, pretože prípravky s obsahom jódu, peroxidu alebo alkoholu môžu podráždiť kožu a vysušovať ju.
 • V prípade, ak dôjde k poraneniu, je nutné ranu umyť čistou vodou a prekryť nepriľnavým obväzom.
 • Ak nepomáha lokálna liečba, konzultujte problémy s lekárom, pri chronických ranách je potrebná chirurgická liečba.
 • Pravidelne si sledujte všetky zmeny, ktoré sa vyskytnú na koži. Pokiaľ zbadáte zmenu farby kože, olupovanie, pľuzgiere či praskliny, je nutné bez meškania navštíviť lekára. S spočiatku aj malé zranenie môže viesť k závažným komplikáciám.