23.02.2020, 08:00

Svetový deň diabetu sme oslávili novým Dia šlabikárom!

Projekt Dia šlabikár vznikol v roku 2013 v čase, keď sme cítili, že v našej komunite, do ktorej, bohužiaľ, stále pribúda veľa nových diabetikov, chýba dostatočná edukácia.

Svetový deň diabetu sme oslávili novým Dia šlabikárom!
Zdroj: OZ Špišiačik

Aj keď sme my diabetici edukovaní našimi lekármi, nikto needukuje naše okolie, ktoré by malo byť paradoxne najviac pripravené pomôcť nám v záťažových situáciách. Vznikol teda projekt, ktorý mal za cieľ vzdelávať nielen pacientov, ale aj naše rodiny a naše okolie – našich učiteľov, trénerov, spolužiakov a napríklad aj policajtov.

O diabete sa veľa nehovorí

Prvým cieľom projektu bolo vytvoriť prezentáciu, s ktorou sme edukovali napríklad v triedach, kde sa ocitol novodiagnostikovaný diabetik.

Chceli sme mu zlepšiť začiatok spolužitia s chorobou diabetes mellitus 1. typu a vytvoriť najlepšie podmienky pre jeho nový sladký život.

Práve v tomto momente sme si uvedomili, že okrem novembra, teda mesiaca, v ktorom sa oslavuje Svetový deň diabetu, sa o diabete veľa nehovorí a okrem kníh v medicínskom jazyku existuje veľmi málo informácií, ktoré by o diabete hovorili „v kocke“ a „po lopate“.

Napadlo nám, že našu prezentáciu prerobíme, doplníme o cenné rady rodičov diabetických detí, o praktické pomôcky, tipy, triky a ďalšie informácie, ktoré novodiagnostikovanému diabetikovi nevysvetlí lepšie ani žiaden lekár.

Dia šlabikár s podtitulom Príručka pre deti s diabetom

V niektorých veciach si totiž rozumieme navzájom len my, ktorí s našou sladkou diagnózou žijeme každý deň.

A tak postupom času vznikla kniha Dia šlabikár s podtitulom Príručka pre deti s diabetom, pre ich rodičov, spolužiakov a kamarátov. Kniha obsahovala odpovede na všetky základné otázky, ako si merať glykémie, ako si aplikovať inzulín, ako sa stravovať, ako športovať a cenné rady našich rodičov a aj samotných diabetikov.

Kniha nebola písaná medicínskym jazykom, ale takým, aby informáciám porozumel každý.

Publikáciu sme nedovolili predávať, ale zadarmo sme ju poskytli každému novodiagnostikovanému diabetickému dieťaťu a ostatní diabetici si ju mohli bezplatne stiahnuť do svojich počítačov, tabletov či telefónov vo forme e-booku.

Dia šlabikár 2

Záujem verejnosti nás veľmi prekvapil a knihy v tlačenej verzii sa nám rýchlo minuli. Po dvoch rokoch sme tak stáli pred otázkou, či urobiť dotlač knihy, alebo novú vylepšenú verziu.

Zvolili sme si druhú možnosť a na svete sme privítali publikáciu Dia šlabikár 2.

Kniha bola doplnená o najnovšie informácie z oblasti našej liečby, života s diabetom, z legislatívy a o informácie z mnohých ďalších oblastí.

Rovnako ako prvú knihu, aj túto sme vydali vo svojej vlastnej réžii z prostriedkov, ktoré Združenie rodičov a priateľov diabetických detí zo Spišskej Novej Vsi získalo od rôznych pharma firiem a našich partnerov.

Zaviazali sme sa, že ju opäť darujeme každému dieťaťu, ktoré v čase trvania projektu ochorie, a opäť sme vytvorili aj verziu e-booku, ktorá je stále k dispozícii na bezplatné stiahnutie.

Audiokniha Dia šlabikár 2

Pri našich akciách a edukáciách sme sa často stretávali aj s nevidiacimi a so slabozrakými diabetikmi, a práve to nás inšpirovalo, aby sme knihy vydali s pomocou našich partnerov aj v Braillovom písme a rovnako vytvorili aj audioverzie.

Audioknihu Dia šlabikár 2 dokonca načítali diabetické deti z nášho Združenia s pomocou svojich rodičov a súrodencov.

Takto takmer pred rokom, v novembri 2018, sme sa dostali do fázy, keď nám opäť ubudli tlačené knihy. Časť diabetických detí z nášho Združenia oslávilo Svetový deň diabetu na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Vrátili sa namotivované začať pracovať na ďalšej knihe. Po roku snáh, písania, vybavovania finančnej podpory, grantov a príspevkov sa náš sen stane skutočnosťou...

Dia šlabikár +

Na svete privítame Dia šlabikár +! A prečo plusko a nie trojka? Odpoveď súvisí s naším ďalším veľkým snom, a to vydať túto knihu už aj v iných jazykoch, napríklad v češtine a angličtine.

Nový Dia šlabikár s plánovaným vydaním v deň nášho veľkého sviatku 14. novembra bude zase o niečo novší, vylepšený, dokonalejší. Obsahovať bude kapitoly o diagnostike a klasifikácii diabetu, o komplikáciách, liečbe i o samotnom živote s diabetom.

A niektoré kapitoly vás určite prekvapia...

Preto nám držte palce, nech sa náš projekt, ktorý bude pokračovať v obdarovávaní diabetikov po celom Slovensku, vydarí tak, ako sme si vysnívali, a nech pomôže čo najviac ľuďom zvládať život s diagnózou Diabetes mellitus najlepším možným spôsobom.

Zuzana Hercegová