Dreamstime
StoryEditor

Experimentálna liečba potlačila diabetes 1. typu. Zatiaľ len v laboratóriu

05.06.2021, 08:00
Autor:
(dia)(dia)
Podľa štúdie vykonávanej pod vedením vedcov z Univerzity v Utahu dokáže experimentálna liečba u laboratórnych myší v podstate zvrátiť diabetes 1. typu. Injekcie liečebnej protilátky Ab-4 totiž pomáhajú premeniť bunky, ktoré strážia tvorbu glukózy, na bunky, ktoré tvoria inzulín.


„Tieto myši, ktoré doposiaľ potrebovali injekcie inzulínu, už žiadnu liečbu diabetu po aplikácii tejto protilátky nepotrebujú. Udržujú si normálnu hladinu glykémie i dlho po ukončení liečby,“ hovorí L. Holland, Ph.D., jeden z autorov štúdie.

Aj keď ide o veľmi sľubný výskum, je to podľa neho zatiaľ prvý krok z mnohých k určeniu toho, či bude tento spôsob liečby fungovať aj na ľudí s DM1. „Máme pred sebou ešte veľmi dlhú cestu,“ dodáva.

Bunky musia zvýšiť svoj počet

Hormóny glukagón a inzulín produkuje pankreas. Spoločne udržiavajú hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Avšak pri diabete 1. typu je tento proces narušený a imunitný systém napadá a ničí bunky produkujúce inzulín.

„Do chvíle, keď je ľudom diagnostikovaná cukrovka 1. typu, prídu asi o 90 percent buniek produkujúcich inzulín. Takže na to, aby človek dosiahol správnu reguláciu glykémie bez užívania inzulínu, musíte presvedčiť bunky v tele, aby zvýšili svoj počet,“ hovorí E. Danielle Dean, Ph.D., spoluautorka štúdie z Vanderbilt University Medical Center.

Aby zistili, či je to možné, Holland, Dean a ich kolegovia umelo privodili myšiam diabetes, čím došlo k odumretiu beta buniek produkujúcich inzulín v pankrease.

Keď bola týmto myšiam podaná ľudská monoklonálna protilátka s názvom Ab-4, ktorá blokuje glukagón v pečeni, ich hladina glykémie sa vrátila do normálu a obnovila sa i hladina cukru v krvi.


Vedci tiež zistili, že alfa bunky, ktoré za normálnych okolností produkujú glukagón, začali namiesto glukagónu tiež produkovať inzulín.

Liečba protilátkou Ab-4

Potom vedci skúmali neobézne diabetické myši. Pri nich dochádza k samovoľnému rozvoju diabetu, pretože ich príliš agresívny imunitný systém zabije inzulínové beta bunky.

Tento stav je veľmi podobný diabetu 1. typu u ľudí. Liečba protilátkou Ab-4 obnovila tvorbu inzulínu a regeneráciu veľkého množstva buniek produkujúcich inzulín v pankrease.


„Naša liečba chráni a obnovuje beta bunky produkujúce inzulín dokonca aj pri neustálej imunitnej reakcii. To je skutočne fascinujúce. Vyzerá to tak, že bunky imunitného systému nedokážu zabiť tieto nové beta bunky.“


Zdroj: healthcare.utah.edu, diastyl.cz

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zivot-s-diabetom, menuAlias = zivot-s-diabetom, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 21:31