Je definovaná ako difúzne, nezápalové poškodenie funkcie a štruktúry periférnych nervov: motorických, senzitívnych a vegetatívnych. Motorické nervy privádzajú signály k svalom, senzorické nervy odvádzajú signály z receptorov a vegetatívne nervy riadia činnosť vnútorných orgánov a žliaz, napr. činnosť srdca, žalúdka, obličiek, slinivky brušnej.
Rozhodujúcu úlohu pri vzniku diabetickej polyneuropatie zohráva dlhodobé zvýšenie krvného cukru (hyperglykémia).
Najčastejšie sa v klinickej praxi vyskytuje tzv. distálna senzomotorická neuropatia. Ide o postihnutie nervov nôh a rúk. Symetricky postihuje časti tela v rovnakej výške. Zvyčajne začína od špičiek prstov na nohách až neskôr na rukách.
Ťažkosti sa postupne stupňujú
Spočiatku sa objavujú nenápadné príznaky: brnenie, mravčenie, pálenie prstov nôh v pokoji, najmä v noci. Mierne subjektívne ťažkosti sa postupne stupňujú až do neznesiteľných bolestí. Bolesť pacienti pociťujú ako tupú, kŕčovitú alebo bodavú až dunivú. Bolesť sa často zhoršuje v noci.
Najzávažnejšou komplikáciou senzomotorickej neuropatie nôh je vznik diabetickej nohy. Pod pojmom diabetická noha rozumieme chorobné zmeny, ktoré postihujú tkanivá na nohe pod členkom. Diabetici majú až 40-krát vyššie riziko amputácií na dolných končatinách ako nediabetici.
Na vzniku diabetickej nohy sa zúčastňujú tri základné mechanizmy:
- poškodenie nervov nôh pri cukrovke (diabetická neuropatia)
- postihnutie ciev dolných končatín (ischemická choroba dolných končatín)
- druhotné (sekundárne) infekcie väčšinou nebolestivých poranení na nohe
Liečbu diabetickej neuropatie môžeme rozdeliť na:
- Liečbu príčinnú (kauzálnu): liečba cukrovky, snaha o čo najlepšiu kompenzáciu cukrovky
- Liečbu príznakov diabetickej neuropatie (symptomatická liečba): podávanie preparátov na zmiernenie ťažkostí spôsobených neuropatiou, a to predovšetkým potláčanie bolesti
- Liečbu patogenetickú: použitie preparátov, ktoré zasahujú do predpokladaných patogenetických mechanizmov vzniku diabetickej neuropatie. V súčasnosti je to kyselina alfalipoová. Je veľmi dôležité túto liečbu brať dlhodobo, neprerušovať ju ani v tejto covidovej dobe.
PREVENCIA
Predchádzanie vzniku diabetickej polyneuropatie na dolných končatinách. Dôležité je:
- snaha o dosiahnutie hodnôt cukru v krvi blízkym hodnotám nediabetikov
- pravidelná denná starostlivosť o svoje nohy (hygiena nôh, opatrná, najlepšie odborná pedikúra, ošetrenie každej aj drobnej odreniny na nohách, nosenie vhodnej obuvi, nechodenie naboso)
- pravidelné cvičenie – gymnastika nôh
- nefajčenie, nepitie alkoholu, snaha o optimálne hodnoty krvného tlaku, krvných tukov, redukcia prípadnej nadváhy alebo obezity
Doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD.