Preto sa počítajú sacharidové jednotky v jedle, aby to mal diabetik ľahšie. Aby si vedel potraviny podľa potreby zameniť. Keď zje napr. 1 celozrnný rožok, ktorý zodpovedá 2 SJ, inokedy môže zjesť 40 g chleba alebo 2/3 z malej bagety.
Na desiatu si diabetik môže 1 SJ bieleho jogurtu zameniť za pohár mlieka alebo kefíru. Môže zjesť 1 malé jablko alebo pomaranč či malú hrušku, ale už si to nemôže zameniť za 1 banán alebo 1 grapefruit, lebo to sú už 2 SJ a glykémiu by mal pravdepodobne cca o 2 mmol/l vyššiu.
Prílohy k hlavnému jedlu môže tiež zamieňať
Pri obede si započíta do počtu SJ polievku za 0,5-1-2 SJ. Porciu mäsa pri obede alebo večeri nepočíta do počtu SJ a neočakáva vyššiu glykémiu, keď si k nemu nepridá šťavu, ktorá bola zahustená škrobovinou, či je to múka, zemiakový alebo kukuričný škrob.
Prílohy k hlavnému jedlu môže tiež zamieňať. Dva malé zemiaky za 4 lyžice udusenej ryže alebo varených cestovín, čo sú 2 SJ. Veľkosť porcie prispôsobí svojmu počtu SJ určených na hlavné jedlo a dávke inzulínu.
Zelenina je zdravá a patrí do jedálneho lístka každého stravníka
Šalát hlávkový, uhorkový alebo napríklad kapustový mu nezvýši glykémiu. Zelenina je zdravá a patrí do jedálneho lístka každého stravníka.
Zohráva pozitívnu úlohu pri glykémii a tiež pomáha pri chudnutí pre jej nízku energetickú hodnotu. Glykémiu zvýši len mrkva, cvikla, kukurica a hrášok.
Niektorý diabetik má jesť jedlo v troch hlavných jedlách, iný 5-6 porcií jedla počas dňa. Aj diabetik, ktorý má jesť len 3 hlavné jedlá a je liečený inzulínom, pri neplánovanej fyzickej aktivite sa musí včas dojesť sacharidovou potravinou, aby mu glykémia neklesla.
Na hodinu pracovnej činnosti pridať 1-2 SJ a glykémia môže byť v norme aj pri športovaní alebo inej pracovnej činnosti.
Mária Štefáková,
Národný endokrinologický a diabetologický ústav, Ľubochňa