Pixabay
StoryEditor

Nový prístup k liečbe cukrovky je nádejou na zlepšenie kvality života diabetikov

18.11.2019, 07:00
Autor:
(dia)(dia)
Nový, multifaktoriálny prístup k liečbe diabetu je zameraný okrem znižovania cukru v krvi aj na liečbu sprievodných komplikácií a dáva diabetikom veľkú nádej na zlepšenie kvality života.


Napr. u pacientov s diabetom a so srdcovocievnym ochorením boli donedávna prakticky jedinou terapeutickou možnosťou liečba krvného tlaku, úprava krvných tukov a antiagregačná liečba.

Výskum v posledných štyroch rokoch zaznamenal obrovský pokrok.

Niektoré lieky, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre úpravu vysokých hladín glykémie, preukázali aj významné kardiovaskulárne benefity. Liečba viedla k významnému zníženiu úmrtnosti, významnému zníženiu rizika vzniku cievnej mozgovej príhody, zníženiu rizika infarktu myokardu ako aj významnému zlepšeniu prejavov srdcového zlyhávania.

Kardiovaskulárne ochorenia sa rozhodujúcou mierou podieľajú na úmrtnosti diabetikov.

  • Na Slovensku sa s diabetom borí takmer 360 tisíc ľudí

Najvýraznejší prejav diabetu – zvýšený cukor v krvi – dokážeme manažovať pomerne dobre už dlhšiu dobu. Diabetikom ale najviac strpčujú život najmä chronické sprievodné komplikácie (napr. srdcovocievne ochorenia, zlyhanie obličiek, slepota, amputácia dolných končatín), ktoré sú hlavnou príčinou ich zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti. Dobrou správou je, že lekári vedia, čo s tým!

  • Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia a patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie.
  • Predpokladá sa, že na celom svete má diabetes takmer 425 miliónov ľudí; každých desať sekúnd diagnostikujú diabetes trom ľuďom. Na Slovensku je evidovaných 360 tisíc ľudí s diabetom.
  • Ak bude súčasný trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom, čo znamená, že v priemere u nás pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne.
  • Významnú úlohu pri zvládaní diabetu zohráva samotný diabetik a jeho životný štýl – dokáže ovplyvniť priebeh choroby až z 80 percent.

Najvýraznejším prejavom diabetu je zvýšenie cukru v krvi (hyperglykémia)

Hyperglykémiu dokážeme už niekoľko desaťročí pomerne dobre manažovať, ale najviac problémov a hlavnou príčinou zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti pacientov s diabetom sú chronické komplikácie diabetu.

Zvýšené hodnoty krvného cukru v priebehu rokov vedú k poškodeniu ciev. V dôsledku chorobných zmien v niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k amputáciám dolných končatín, k srdcovému infarktu, či k mozgovej príhode.

NAJČASTEJŠIE KOMPLIKÁCIE

Dlhodobo zvýšená glykémia môže viesť k:

• SLEPOTE: Diabetes je vôbec najčastejšou príčinou slepoty a zhoršenia videnia.
• AMPUTÁCII NÔH: Diabetes je hlavnou príčinou amputácií dolných končatín.
• PROBLÉMOM SO SRDCOM: Dve tretiny diabetikov zomiera na kardiovaskulárne ochorenia
• POŠKODENIU OBLIČIEK: Diabetes je najčastejšou príčinou nezvratného zlyhania obličiek.

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zivot-s-diabetom, menuAlias = zivot-s-diabetom, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 06:23