StoryEditor

Dajte si vyšetriť zrak bezplatne

10.03.2014, 22:02
Autor:
(dia)(dia)
Tento týždeň patrí prevencii zeleného zákalu. V mestách po celom Slovensku zmerajú záujemcom vnútroočný tlak, ktorý je rizikovým faktorom tohto ochorenia.

Tento týždeň patrí prevencii zeleného zákalu. V mestách po celom Slovensku zmerajú záujemcom vnútroočný tlak, ktorý je rizikovým faktorom tohto ochorenia.

 

Glaukóm alebo zelený zákal je ochorenie, ktoré postihuje zrakový nerv a v pokročilých štádiách končí slepotou. Celosvetovo je príčinou slepoty asi u 45 miliónov ľudí. Alarmujúci je práve fakt, že asi polovica postihnutých nevie o svojom ochorení, pretože prichádza potichu. Práve preto odborníci upozorňujú na potrebu preventívnych vyšetrení.
Záujemcovia sa môžu v hlavom meste dať vyšetriť v Nemocnici sv. Cyrila na Antolskej v utorok (11.3.) od 8.00 do 14.00 hod. v glaukómovej ambulancii na prvom poschodí. A v ružinovskej nemocnici budú zdravotníci k dispozícii pre verejnosť v stredu (12.3.) od 10.00 do 14.00 na Klinike oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB na treťom poschodí. Vyšetrenie je bezplatné, pacienti nepotrebujú odporúčanie od lekára. Okrem toho vyšetrenie budú prebiehať v Banskej Bystrici, Martine, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Košiciach, Nitre, Ružomberku, Rimavskej Sobote, vo Zvolene či Žiline. Zoznam všetkých ambulancií na Slovensku, ktoré sa zapoja do projektu, je prístupný na stránke www.glaukom-sk.org.
Mottom Svetového týždňa glaukómu pre rok 2014 je Poraziť neviditeľný glaukóm. Cieľom je posilniť informovanosť ľudí o zelenom zákale a zvýšiť včasným odhalením šancu pacientov nestratiť zrak. Na preventívne vyšetrenie vlani počas tohto týždňa prišlo na Slovensku asi 2000 ľudí. V priemere každý desiaty mal rizikové hodnoty vnútroočného tlaku.
"Problém glaukómu je závažný vo vyspelých krajinách sveta, pretože patrí k najčastejším príčinám slepoty. Zvyšuje sa počet pacientov, ktorí sú ním postihnutí, keďže narastá počet starnúcej populácie," povedala primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava Erika Vodrážková. Na preventívne vyšetrenia by podľa nej mali prísť najmä ľudia, ktorí patria do rizikových skupín, a to starší, tí, ktorí majú strednú a vyššiu krátkozrakosť či pacienti s nízkym krvným tlakom.

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 05:06