StoryEditor

Svetový deň bez tabaku 2013

30.05.2013, 09:02
Autor:
(dia)(dia)
Niektorí ľudia zvládnu prestať fajčiť sami, mnohí potrebujú odbornú pomoc. Zdravotná starostlivosť o chorých z dôvodu fajčenia tabaku stojí každoročne milióny eur, ktoré by sa dali využiť oveľa zmysluplnejšie na ochranu a zlepšovania zdravia všetkých občanov.
31. máj je Svetový deň bez tabaku. Bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou v roku 1988. Ten tohtoročný sa nesie v znamení zákazu reklamy na tabakové výrobky, ich propagácie a sponzorstva. Táto požiadavka je formulovaná v Rámcovom dohovore na kontrolu tabaku (WHO, 2004), ktorý ratifikovala aj Slovenská republika a do dnešného dňa ďalších 164 štátov.
Pri plnení článku 13 Dohovoru postupne všetky štáty prijímajú legislatívu na plný zákaz reklamy, propagácie a sponzoringu tabakových výrobkov. Obchodníci s tabakom preto hľadajú možnosti tzv. skrytej reklamy a sponzoringu, ktoré sú často cielené na mládež. A práve v tejto vekovej kategórii počet aktívnych fajčiarov v ostatných rokoch buď vzrastá, alebo sa ho nedarí znížiť. Je to tak aj na Slovensku, hoci v dospelej populácii došlo za ostatných desať rokov k poklesu aktívnych fajčiarov o 4 %.
Základné informácie o vplyve fajčenia tabakových výrobkov na zdravie sú stále rovnaké:
1. Jeden z dvoch pravidelných fajčiarov zomiera na priame následky fajčenia, v priemere o 8 ‐ 14 rokov skôr než nefajčiar.
2. Fajčenie tabaku je hlavný rizikový faktor pre osem chorôb, ktoré sú na prvých miestach v počte úmrtí vo svete (srdcovo-cievne, onkologické, respiračné ochorenia).
Európa má stále najvyšší počet fajčiarov zo všetkých kontinentov – 32 % dospelej populácie fajčí.
Tabak je v Európe stále hlavný rizikový faktor predčasnej úmrtnosti a prispieva k cca 1,6 mil. úmrtiam. 16 % všetkých úmrtí ľudí nad 30 rokov má priamy súvis s fajčením.
Vo veku 13 ‐ 15 rokov fajčí podľa správy WHO (2009) v Európe v priemere 20 % chlapcov a 15 % dievčat. Podľa minuloročného prieskumu WHO na Slovensku v tejto vekovej kategórii (Global Youth Tobacco Survey, GYTS) má 6 z 10 žiakov skúsenosti s fajčením. Pravidelní fajčiari najčastejšie fajčia cigarety (24,8 %), iné tabakové výrobky uviedlo 19,9 % detí. Asi štvrtina nefajčiacich zvažuje, že začne fajčiť. Neboli zistené významné rozdiely medzi pohlaviami.
Slovensko má v zmysle zákazu priamej reklamy a sponzorstva pomerne silnú a jednoznačnú legislatívu, ktorá sa podľa prieskumov dodržiava. To, čo je problémom Slovenska a väčšiny európskych krajín, je povolená reklama na miestach, kde sa tabakové výrobky predávajú, a reklama a nákup/predaj tabakových výrobkov cez internet. Nedoriešená je aj nepriama propagácia fajčenia v printových a elektronických médiách, ak ukazujú mienkotvorné osoby/osobnosti s cigaretou v ruke. Tieto javy pôsobia obzvlášť negatívne v prípade detí a mládeže pri ich formovaní postojov voči fajčeniu. Platí to rovnako pre klasické tabakové výrobky, ako aj ich elektronické náhrady.
Ľudia skúšajú fajčiť a začnú fajčiť z rôznych dôvodov. Pravidelnými fajčiarmi sa však stanú len z jedného dôvodu: vznikne u nich závislosť na nikotín, s ktorou nie je jednoduché skoncovať, pretože ide o mimoriadne silný druh závislosti heroínového typu. Sú ľudia, ktorí zvládnu prestať fajčiť sami, ale veľmi veľa ich potrebuje odbornú pomoc a podporu. Tieto služby, no najmä zdravotná starostlivosť o chorých z dôvodu fajčenia tabaku stoja každoročne milióny eur, ktoré by sa dali využiť oveľa zmysluplnejšie na ochranu a zlepšovania zdravia všetkých občanov.

Spracovala: Barbora Tinková
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
28. máj 2023 23:57