StoryEditor

Obézne deti trpia nielen fyzicky

31.01.2013, 04:00
Autor:
(dia)(dia)
Obezita detí prináša zdravotné riziká. Odborníci poukazujú na častejší výskyt ochorení dýchacieho systému, ťažkosti s chrbticou, obézne deti viac trpia zubným kazom a nezriedka majú problémy s látkovou premenou cukrov a tukov, či dokonca s krvným tlakom.

Obézne deti sú v ohrození – trpí nielen ich fyzické zdravie, ale aj duša. Štatistiky hovoria, že ak majú obézneho jedného rodiča, je asi 40-percentná pravdepodobnosť, že budú tučné. Ak sú obézni obaja rodičia dieťaťa, pravdepodobnosť je takmer 70-percentná.
Obezita dieťaťa nesie so sebou množstvo rizík – okrem zdravotných je to napríklad aj sociálna izolácia. Také deti sa často stávajú terčom útokov svojich rovesníkov. Dokonca nie je zriedkavé ani ponižovanie zo strany rodičov. Výsmech, ako aj odlišnosti od iných detí – napríklad znížené pohybové schopnosti alebo vzhľad, vyvolávajú u obézneho dieťaťa pocity menejcennosti. Často sa uzatvárajú do seba, chýba im sebadôvera, alebo, naopak, môže sa u nich vyvinúť aj nadmerná agresivita. Výsledkom bývajú neurotické prejavy, ktoré vo vyššom veku môžu prejsť až do závažných psychických porúch.
Obezita môže byť u detí vyvolaná vonkajšími príčinami, alebo aj dedičná, či spôsobená fyziologickými príčinami, avšak v každom prípade ide o komplex viacerých faktorov, preto v prípade obezity hovoríme o jej multifaktoriálnej podmienenosti. Na dieťa vplývajú rôzne okolnosti, nezriedka je to aj nevhodný prístup k výžive v rodine, niektorí rodičia napríklad odmeňujú svoje deti sladkosťami alebo jedlom, v mnohých rodinách nie je zriedkavosťou pravidelná návšteva reštaurácií s rýchlym občerstvením alebo príprava jedál z polotovarov, ktoré môžu tiež výdatne prispievať k obezite.

 

 

Aký otec, taký syn, aká matka...
Rizikovým faktorom je aj spomínaná obezita rodičov – model stravovania v rodine je pre dieťa vzorom. „Rodina vplýva na utváranie postojov detí nielen k jedlu, ale aj k pohybu a k tráveniu voľného času," upozorňuje psychologička Mgr. Viera Cviková. Vraj iba päť percent detí je obéznych z dôvodu fyziologickej príčiny, napríklad poruchy činnosti endokrinných žliaz, poškodenia mozgu alebo niektorých dedičných ochorení.
Potvrdilo sa, že ak je napríklad jeden z partnerov obézny, nie je zriedkavé, že k obezite bude inklinovať aj jeho partner. Stáva sa, že obézni rodičia majú skreslené predstavy a nezriedka svoje obézne deti ako tučné nevnímajú, pretože ani samých seba nevnímajú ako ľudí s nadváhou.
Odborníci poukazujú na to, že prístup detí k stravovaniu určujú jednak ich vlastné potreby získať dostatok energie na rast a vývoj a v neskoršom veku sa k prirodzeným fyziologickým potrebám pridružuje snaha dieťaťa presadzovať sa. Je to prirodzený vývoj, avšak rodičia niekedy v snahe vyhnúť sa násiliu vo výchove urobia chyby, takže v dôsledku toho môžu deti mnohé potraviny jednoducho prestať jesť. To sa postupne prejaví na ich zdravom vývoji. Nehovoriac o hrozbe z nadmerného príjmu cukrov. Mnohé deti, ktoré sa už v útlom veku prejedajú sladkosťami, si neskôr koledujú o vážne zdravotné problémy.

 

Zloženie stravy je dôležité
Britskí vedci prišli s poznatkom, že aditíva, ktoré sa nachádzajú v potravinách, môžu pôsobiť na psycho-fyzický vývoj detí a pravdepodobne môžu zvyšovať ich agresivitu a hyperaktivitu. Kontrola „éčiek" obsiahnutých v potravinách, hoci nie všetky sú nebezpečné a škodlivé, určite nezaškodí. V každom prípade treba dbať na to, aby deti dostávali vyváženú a nutrične hodnotnú stravu, vhodné je celozrnné pečivo, nízkotučné mliečne výrobky. Neodmysliteľnou súčasťou primeraného jedálnička je dostatok kvalitných bielkovín. Vhodné je napríklad kuracie či teľacie mäso, ale môže byť aj chudé bravčové a určite by na stole aspoň raz do týždňa nemali chýbať ryby.
Samozrejme, nesmieme zabudnúť na zeleninu a ovocie ako bohatý zdroj vitamínov, optimálne v pomere 2 : 1. Treba si však uvedomiť, že ovocie obsahuje fruktózu, ovocný cukor, ktorého nadbytok tiež môže viesť k obezite. Zelenina je aj bohatým zdrojom vlákniny. Ak dieťa zatúži po maškrte, zvoľte radšej v zdravej miere sušené ovocie (pred konzumáciou ho treba opláchnuť vodou!), orechy a kvalitnú čokoládu s čo najvyšším obsahom kakaa. V prípade sušeného ovocia treba dbať na zvýšenú ústnu hygienu. Obsahuje cukry v koncentrovanej podobe a konzistencia niektorých druhov spôsobuje, že sa zvyknú lepiť na zubnú sklovinu. Následné pôsobenie agresívnych kyselín leptajúcich sklovinu môže viesť k vzniku zubného kazu.
Samozrejmosťou je aj dodržiavanie pitného režimu. Rozhodne však treba vylúčiť rôzne sladené a dochucované vody a malinovky; najlepšia je čistá voda, minerálky, nesladené ovocné alebo bylinkové čaje či prírodné ovocné šťavy, ktoré je vhodné riediť čistou vodou.

 

Model stravovania utvára rodina
Jedným z faktorov napomáhajúcich vzniku obezity u detí môže byť napríklad aj nedostatok spánku. Americkí vedci prišli s poznatkom, že ak trojročné deti nemali dostatok spánku, už v siedmich rokoch trpeli obezitou. Ak sa dieťa kvalitne nevyspí, ráno sa budí unavené, čo ho zvádza k zníženej fyzickej aktivite a nedostatok pohybu je tiež jedným zo závažných rizikových faktorov vzniku obezity.
Obezita detí prináša mnohé zdravotné riziká. Odborníci poukazujú na častejší výskyt ochorení dýchacieho systému, ťažkosti s chrbticou, obézne deti v zvýšenej miere trpia zubným kazom a nezriedka majú problémy s látkovou premenou cukrov a tukov. Výnimkou nie je napríklad ani vysoký krvný tlak.
Pre zdravý vývin dieťaťa je preto dôležité vytvoriť vhodný model správnych stravovacích a pohybových návykov. Vysedávanie pred televíznou obrazovkou alebo monitorom počítača je jedným z rizikových faktorov. Ak je vaše dieťa obézne, je dôležité zvoliť vhodný redukčný režim. Ako uvádza PhDr. Mgr. Katarína Skybová, odborníčka na redukciu a prevenciu nadváhy, „cieľom redukčného režimu je zmeniť životný štýl dieťaťa, vytvoriť a upevniť správne stravovacie návyky tak, aby sa dosiahla stabilizácia telesnej hmotnosti u mladších detí, u starších redukcia hmotnosti a trvalé udržanie hmotnostných úbytkov." Upozorňuje napríklad aj na taký fakt, že deti s nadváhou by mali takisto desiatovať ako deti s optimálnou hmotnosťou. Určite však nie je postačujúci kúsok ovocia alebo zeleniny, a to aj v prípade, že ide o dieťa obézne alebo so sklonom k nadváhe.

Zdroj: primar.sme.sk
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
21. november 2024 15:11