StoryEditor

Aj v chladnom počasí treba piť

14.11.2012, 10:02
Autor:
(dia)(dia)
Problémy spojené s hydratáciou nie sú len záležitosťou horúcich mesiacov. Na dopĺňanie tekutín si treba dávať pozor počas celého roka. V chladnejšom počasí dochádza k zníženému pocitu smädu, naše telo sa toľko nepotí, čo ľudia považujú za znak dostatočného príjmu tekutín.
Problémy spojené s hydratáciou nie sú len záležitosťou horúcich mesiacov. Na dopĺňanie tekutín si treba dávať pozor počas celého roka. V chladnejších mesiacoch dochádza k zníženému pocitu smädu a naše telo sa toľko nepotí, čo väčšinou ľudia považujú za hlavné indikátory toho, že majú dostatočný príjem tekutín. Práve v chladnejších mesiacoch nie sú tieto príznaky také badateľné. Neznamená to však, že ľudský organizmus potrebuje menej tekutín. Práve naopak. Imunitný systém je vystavený ešte väčšej záťaži, pretože denne bojuje s rôznymi baktériami a vírusmi, a navyše sa musí vyrovnávať s teplotnými rozdielmi.


Kritické situácie

Na potrebu príjmu tekutín teda nevplýva len teplé počasie a pohybové aktivity. Počas roka sa často vyskytujú situácie, ktoré môžu vplývať na potrebu hydratácie ľudského organizmu a treba si pri nich dávať pozor na dodržiavanie pitného režimu.

·    Cvičenie v chladnom podnebí: Množstvo energie vydané pri zimných aktivitách, ako je snowboarding, korčuľovanie na ľade a lyžovanie, ako aj nosenie ťažkého oblečenia môže spôsobiť potenie a viesť k strate tekutín. Takže na príjem tekutín treba dbať pred, počas a aj po týchto činnostiach. Vyberajte si nápoje, ktoré zodpovedajú miere vašich aktivít, energetickému príjmu a životnému štýlu.

·    Pobyt vo vysokých nadmorských polohách: Všimli ste si niekedy, ako ťažko a rýchlo dýchate vo výškach? S každým výdychom strácate tekutiny. Vo vysokých nadmorských výškach je zvyčajne nízka vlhkosť vzduchu, čím sa straty tekutín cez pokožku zvyšujú. Výskumy poukazujú aj na to, že ľudia pijú vo vysokých nadmorských výškach menej, pravdepodobne pre znížený pocit smädu. Takže ak sa vyberiete na miesta, ktoré sú vo vyšších nadmorských polohách, pite dostatok tekutín.

·    Počas letu: Vzduch vo vnútri lietadiel počas letov máva veľmi nízku vlhkosť – iba okolo 15 %. Nízka vlhkosť zvyšuje vyparovanie vody cez pokožku, čím spôsobuje potrebu piť. Ak teda budete musieť absolvovať dlhý let, nezabudnite piť dostatok tekutín.

V každodennom sledovaní potrebného príjmu tekutín nám môže pomôcť aj bežný signál, ktorý nám vysiela naše telo. Je ním farba moču. Je dôležité ju sledovať, pretože vďaka nej je možné veľmi ľahko rozpoznať dehydratáciu organizmu. Platí, že moč farby sena indikuje dostatočný príjem tekutín, a čím je moč tmavší, tým viac je nutné prijímať tekutiny.

Kritické skupiny

Potreba dostatočnej hydratácie sa netýka len dospelých, ale aj kritických skupín ako sú dojčatá, deti a seniori. Tieto skupiny sú oveľa náchylnejšie k problémom spojeným s dehydratáciou.

Starší ľudia

Organizmus starších ľudí má rovnaké požiadavky na prísun tekutín, ako majú mladší dospelí. Starší ľudia však z viacerých dôvodov pijú menej, než ich telo potrebuje. S vekom totiž klesá ich schopnosť pociťovať smäd. Okrem toho majú niektorí seniori slabú pamäť, sú imobilní alebo chorí – všetky tieto dôvody môžu viesť k nedostatočnému príjmu tekutín. Niektoré lieky, ktoré seniori užívajú, môžu takisto prispievať k odlišnému vnímaniu pocitu smädu.

U starších ľudí môže preto dehydratácia predstavovať vážny problém. Spája sa s vyšším rizikom pádov, infekcií močových ciest, ochorení zubov, bronchopulmonárnych chorôb, obličkových kameňov, rakoviny, zápchy a súvisí aj s narušenými poznávacími schopnosťami.


Tipy, ako môžu zostať starší ľudia hydratovaní

·    Nabádajte seniorov piť počas celého dňa, aj v situáciách, keď nie sú smädní.
·    Majte vždy poruke nápoje, ktoré majú radi, a ak je to možné, majte ich vopred naliate v nerozbitných šálkach a pohároch, ktoré sa ľahko držia a ťažko sa prevrátia.
·    Značné množstvo vody je tiež obsiahnuté v mnohých potravinách. Ak sa starším ľudom zdá, že je ťažké zvýšiť množstvo vypitých tekutín, môžu zvýšiť príjem potravy, ako sú polievky alebo ovocie a zelenina, ktoré zvyčajne obsahujú 80 – 90 % vody. Pomôžu im dodržať optimálny prísun tekutín a zároveň sú aj bohatým zdrojom základných živín.

Chuť ponúkaných nápojov zlepšujú aj rôzne príchute či dokonca prírodné farbivá, čím je tiež možné prispieť k primeranej hydratácii. Je dokázané, že ľudia, ktorí konzumujú rôzne druhy tekutín (napríklad vodu, sýtené nealkoholické nápoje, džúsy) sú lepšie hydratovaní ako ľudia, ktorí pijú len jeden druh. Diabetici si však sladené nápoje musia započítať do denného príjmu sacharidových jednotiek.

„Pre dobré zdravie je dôležité, aby sa optimálny pitný režim dodržiaval celoročne. Nepriaznivé účinky nedostatočnej hydratácie, napríklad vytvorenie močových kamienkov, môžu nepríjemne prekvapiť bez ohľadu na to, či je dehydratácia následkom letnej horúčavy, alebo k nej došlo v dôsledku zvýšenej straty tekutín pri zimnom športovaní,“ uviedol MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ a odborník na zdravú výživu.

Zdroj: newsletter Live positively (krátené)
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
29. máj 2023 14:17