StoryEditor

Zápal močových ciest

30.03.2012, 00:48
Autor:
(dia)(dia)
Nepríjemné pálenie, rezanie v oblasti močového mechúra a neustále behanie na toaletu by rozladilo určite každého človeka. Vedia o tom svoje hlavne ženy, ktoré so zápalom močových ciest bojujú omnoho častejšie ako muži. Pýtate sa prečo a čo vôbec infekciu vyvoláva?

Nepríjemné pálenie, rezanie v oblasti močového mechúra a neustále behanie na toaletu by rozladilo určite každého človeka. Vedia o tom svoje hlavne ženy, ktoré so zápalom močových ciest bojujú omnoho častejšie ako muži. Pýtate sa prečo a čo vôbec infekciu vyvoláva?

„Infekciu močových ciest spôsobujú mikroorganizmy, najmä baktérie, ktoré sa uchytia v rôznych častiach močového traktu a spôsobia zápal,“ hovorí prof. MUDr. Peter Ponťuch, CSc., z nefrologickej ambulancie Fakultnej nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Najčastejšie môžete mať dočinenia s infekciou dolných močových ciest, teda močového mechúra (cystitídou), močovej rúry a muži môžu navyše dostať aj infekciu prostaty a nadsemenníkov. „Závažnejší je stav, ak sa mikroorganizmy dostanú do horných močových ciest a vyvolajú zápal obličky a obličkovej panvičky,“ upozorňuje lekár.

Útočné baktérie

Za infekciu močových ciest je v 80 % zodpovedná baktéria Escherichia coli, ktorá sa normálne nachádza v hrubom čreve. Odtiaľ sa môže bez problémov dostať až ku konečníku a tak sa priblížiť k močovej rúre. Pri oslabení obranných mechanizmov môžu do nej mikroorganizmy preniknúť, napadnúť močový mechúr a v horšom prípade aj pomerne vzdialené obličky. Faktory podporujúce vznik infekcie:

● podchladenie danej oblasti

● individuálna vnímavosť

● zavedený močový katéter

● tvarové anomálie obličiek a močových ciest

Viete, že...

najmä u žien sa môžu ťažkosti s infekciou objaviť po sexuálnom styku?

Náchylnejšie ženy

Je množstvo chorôb, ktorými ženy trpia častejšie ako muži, napríklad osteoporózou či samovoľným unikaním moču, tzv. inkontinenciou. Je to aj v prípade infekcie močových ciest, pretože ženy majú kratšiu močovú múru ako muži. „Častejším výskytom trpia mladé ženy v období sexuálnej aktivity, počas tehotenstva a pôrodu v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalov panvového dna,“ vysvetľuje prof. Ponťuch. Muži sú na tom lepšie. S infekciou sa do štyridsiatky stretnú len ojedinele, problémy však môžu nastať vo vyššom veku v súvislosti so zväčšenou prostatou, čo sa prejaví poruchami spúšťania a udržania moču. Podobné ťažkosti s močením mávajú pre oslabené panvové dno a prípadné gynekologické operácie aj ženy vo vyššom veku.

Príznaky infekcie dolných močových ciest:

● silné pálenie a rezanie v oblasti močového mechúra

● časté močenie

● zakalený moč, pri ťažších zápaloch aj začervenalý od krvi, môže mierne zapáchať

● môže byť zvýšená telesná teplota

Dôležité!

Pri dlhotrvajúcich (chronických) infekciách dolných močových ciest môžu tieto príznaky chýbať.

Zápal močovej rúry:

● bolesti počas močenia

● hnisavý výtok, vtedy musí lekár vylúčiť aj prípadnú pohlavnú chorobu

Zápal obličky:

● tlakové alebo pichavé bolesti stáleho charakteru v hornej driekovej časti chrbta na strane postihnutej obličky

● vysoká teplota do 39 až 40 stupňov

● zimnica a triaška

S urologickým čajom

Akonáhle spozorujete príznaky zápalu močového mechúra, prof. Ponťuch odporúča vypiť počas dňa do 2 litrov urologického čaju. „Ak však ťažkosti trvajú viac ako jeden deň, pacient by mal vyhľadať lekára, ktorý mu nasadí antimikrobiálnu liečbu tabletami.“ Pri nepríjemných bolestiach vám pomôžu lieky proti bolesti, tzv. analgetiká a do týždňa by ste mali byť fit. V prípade, že skončíte so zápalom obličky, budete si musieť zhruba 2 týždne poležať v nemocnici, aby vám mohli podávať antibiotiká cez žilu priamo do krvi.

Diabetici, pozor!

Ak máte diabetes, najmä ženy, infekcie močových ciest a obličiek v porovnaní s nediabetikmi vás, žiaľ, ohrozujú častejšie. Zápal sa môže prevaliť hlavne pri zle nastavenom diabete s vysokými glykémiami a ketoacidózou, pri poruche vyprázdňovania močového mechúra so zadržiavaním moču a v tehotenstve. Ako tvrdí lekár, baktérie v moči s obsahom glukózy majú priaznivé podmienky na pomnoženie. Nezabudnite preto na návštevu diabetológa, ktorý vám raz ročne chemicky vyšetrí moč na zistenie prítomnosti prípadnej infekcie a tiež glukózy, acetónu, bielkovín a krvi.

Predíďte komplikáciám

Liečbu zápalu určite nepodceňujte, naopak, dobojujte do konca. Vďaka tomu sa zbavíte pôvodcov infekcie, ktorí sa môžu v príhodnej chvíli opäť aktivovať. Dôkladne a dostatočne dlho by ste mali liečiť náhly zápal obličky. „Zabráni sa tým neskoršiemu vývoju chronického zápalu so vznikom jazvovitých zmien v obličkách alebo zníženiu filtračnej schopnosti obličky, ktorá je potrebná na vylučovanie škodlivín z tela,“ hovorí prof. Ponťuch.

Teplo sa obliekajte

Patríte k tým, ktorí infekciu močových ciest ešte neprekonali? To však neznamená, že vám nehrozí. Pokiaľ sa nebudete v prechodnom a chladnom počasí teplo obliekať, hlavne mladé dievčatá, zápal na seba nenechá dlho čakať. Stáva sa vám, že počas nákupov či jednoducho z lenivosti odkladáte návštevu toalety na neskoršie? Aj to podľa nefrológa zvyšuje pravdepodobnosť uchytenia infekcie. Patríte medzi diabetikov, ktorí kašlú na rozhádzané glykémie? Nehazardujte a starajte sa o dobrú kompenzáciu, inak ťažkosti, a nielen infekcie močových ciest, neminú.

Buďte na seba prísni

Ak ste zápal močových ciest prekonali niekoľkokrát, preventívne opatrenia sprísnite a skúste užívať extrakt z brusníc v tabletkovej forme, ktoré zabraňujú uchyteniu baktérií v močových cestách. Vyhýbajte sa tiež príliš soleným a koreneným jedlám. „Pri často opakovaných infekciách predpisujeme človeku dlhotrvajúcu antimikrobiálnu liečbu. Keď sa pálenie pri močení zvykne objaviť len v súvislosti so sexuálnym stykom, odporúčame užiť malú dávku lieku po každom styku,“ radí prof. Ponťuch.

(ivk)

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
15. január 2025 10:11