StoryEditor

Svet prehráva boj s diabetom

14.11.2013, 22:29
Autor:
(dia)(dia)
Svet prehráva boj s diabetom. Počet ľudí, ktorí s touto chorobou žijú, sa v súčasnosti odhaduje na rekordných 382 miliónov, čo je 8,4 percenta z dospelej populácie, informovali experti z Medzinárodnej federácie pre diabetes (IDF).  

 

Svet prehráva boj s diabetom. Počet ľudí, ktorí s touto chorobou žijú, sa v súčasnosti odhaduje na rekordných 382 miliónov, čo je 8,4 percenta z dospelej populácie, informovali experti z Medzinárodnej federácie pre diabetes (IDF).

 

Veľká väčšina chorých má diabetes 2. typu, ktorý súvisí s obezitou a nedostatkom pohybu, a ich počty stúpajú, pretože čoraz viac ľudí v rozvojovom svete preberá západný, mestský životný štýl. IDF predpovedá, že do roku 2035 sa počet ľudí s diabetom zvýši o 55 percent na 592 miliónov.
"Boj s cukrovkou a jej život ohrozujúcimi komplikáciami prehrávame," uviedla organizácia vo svojom šiestom vydaní Atlasu diabetu. Poukázala v ňom na to, že ročne na túto chorobu zomiera 5,1 milióna ľudí - alebo jeden za každých šesť sekúnd.
Ľudia s diabetom majú nedostatočnú reguláciu cukru v krvi, čo môže viesť k veľmi nebezpečným komplikáciám, ako sú poškodenia očí, obličiek a srdca.
"Rok čo rok sú tie čísla horšie," citovala agentúra Reuters špecialistu IDF pre zdravotníctvo Davida Whitinga. Povedal, že je potrebná stratégia zahŕňajúca všetky časti spoločnosti, aby ľudia zmenili svoje stravovanie a presadil sa zdravší životný štýl.
IDF vyrátala, že ročne sa vydá na zdravotnú starostlivosť o chorých s diabetom 548 miliárd dolárov a do roku 2035 to zrejme stúpne na 627 miliárd dolárov.
Znepokojuje aj fakt, že asi 175 miliónov chorých nevie o tom, že má diabetes, a smeruje nevedomky ku komplikáciám. Väčšina z nich žije v krajinách s nízkymi príjmami a ťažším prístupom k lekárskej starostlivosti, ako majú Európania či Američania.
Vôbec najviac diabetikov - 98,4 milióna - žije v Číne a IDF očakáva, že ich počet narastie do roku 2035 na 142,7 milióna. Najvyšší výskyt ochorenia však zistili v západnom Tichomorí - v Mikronézii, na Marshallových ostrovoch a v ostrovnom štáte Tokelau (zámorské územie Nového Zélandu) má cukrovku vyše tretina dospelej populácie.

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
01. jún 2023 06:47