Ktorým baktériám je lepšie sa vyhnúť? Ešte prednedávnom sa verilo, že vredová choroba žalúdka vzniká pre nadmernú produkciu kyseliny chlorovodíkovej, alebo, naopak, pre nedostatočnú tvorbu faktorov chrániacich sliznicu žalúdka.
Rozhodne však bol odmietaný názor, že za túto chorobu môžu baktérie, pretože tie vraj v kyslom prostredí žalúdka nedokážu prežiť. Avšak v roku 1982 bol objavený mikroorganizmus Helicobacter pylori. Spočiatku bol málokto ochotný uveriť faktu, že chorobu, ktorú dovtedy medicína považovala za psychosomatickú, je vyvolaná tyčinkou dlhou asi tri tisíciny milimetrov.
Helicobacter pylori je špirálovitá baktéria, ktorá sa usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal. Kyslé prostredie v žalúdku je pre väčšinu baktérií nepriaznivé, Helicobacter je však schopný práve v tomto prostredí žiť dlhodobo.
Usídľuje sa v povrchových vrstvách žalúdka a produkuje zásadité látky, ktoré ho chránia pred žalúdočnými kyselinami. Prenáša sa blízkym kontaktom medzi zdravým človekom a nosičom baktérie. Prenos je možný napríklad použitím neumytého riadu alebo príboru.
Infekcia touto baktériou patrí celosvetovo medzi najčastejšie sa vyskytujúce nákazy. Spôsobuje veľmi rozšírenú infekciu bakteriálneho pôvodu, ktorá zasahuje sliznicu žalúdka a dvanástnika a vyvoláva rôzne tráviace ťažkosti. Časom spôsobuje tzv. chronický aktívny zápal. Vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov môže viesť až k rakovine žalúdka.
Zákernosť tejto infekcie spôsobujúcej rakovinu žalúdka spočíva v tom, že v čase, keď je skoro 100-percentná možnosť vyliečenia, človek nemusí cítiť takmer žiadne ťažkosti.
Zdroj: www.21stoleti.cz
Foto: fotolia.com