StoryEditor

Predchádzajte mykóze na nohách

06.05.2012, 23:19
Autor:
(dia)(dia)
Ochorenia vyvolané mikroskopickými hubami sa vyskytujú u pätiny obyvateľov sveta. Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických podmienok.

Ochorenia vyvolané mikroskopickými hubami sa vyskytujú u pätiny obyvateľov sveta. Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických podmienok. Na mykotickú infekciu vyvolanú antropofilnými druhmi húb, sú náchylnejší ľudia s ortopedickými chybami, mikrotraumami, s vlhkou, macerovanou, spotenou kožou, tí, ktorí nosia bielizeň a oblečenie z nevhodných, hydrofóbnych materiálov a nevzdušnú obuv.

Prenos infekcie môže byť priamy, z človeka na človeka alebo nepriamy. Prostriedkom nákazy môžu byť kontaminované predmety, ako napríklad predmety v spoločných hygienických zariadeniach, lavičky, rohože, či nástroje používané pri manikúre a pedikúre.

Infekcia okrem spomínaných skupín ohrozuje aj pacientov s metabolickými, vegetívno-cievnymi a neurologickými poruchami, s oslabenou imunitou, po dlhodobej liečbe antibiotikami, cytostatikami a s chronickými inými chorobami.

Rizikovými skupinami sú i športovci, vojaci, baníci, pracovníci v horúcich prevádzkach, návštevníci sáun, termálnych kúpalísk či kúpeľov. Huby sú najrozšírenejšie mikroorganizmy rastlinného pôvodu na svete a z nich len jedno percento parazituje na živočíchoch a ľuďoch.

V prevencii proti infekcii sa odporúča nosiť na spomínaných miestach ochrannú obuv, osprchovať si nohy pod tečúcou vodou a dobre ich vysušiť. Odporúča tiež zabrániť poteniu nôh vzdušnou obuvou, nepoužívať cudzie uteráky a obuv. Pri prvých príznakoch ochorenia treba navštíviť kožného lekára.

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 18:26