StoryEditor

Svetový deň osteoporózy

19.10.2011, 23:00
Autor:
(dia)(dia)
Medzinárodná organizácia pre osteoporózu dnes, 20. októbra, organizuje celosvetovú kampaň, ktorej cieľom je upozorniť ľudí na toto ochorenie, jeho prevenciu, diagnostiku a liečbu. Kampaň sa nesie pod heslom Tri kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb.

Medzinárodná organizácia pre osteoporózu dnes, 20. októbra, organizuje celosvetovú kampaň, ktorej cieľom je upozorniť ľudí na toto ochorenie, jeho prevenciu, diagnostiku a liečbu. Kampaň sa nesie pod heslom Tri kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb. Každoročne sa do kampane zapája aj Slovensko prostredníctvom Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí, ktorá okrem osvetovej kampane organizuje od 24. októbra do 4. novembra vo vybraných osteologických ambulanciách a osteocentrách po celom Slovensku Dni otvorených dverí. Záujemcovia tak majú jedinečnú možnosť dať si vyšetriť kvalitu svojich kostí a získať užitočné informácie o osteoporóze.

Metabolické ochorenie

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí s poruchou ich štruktúry a následným zvýšením ich lomivosti. Problém je často v tom, že ochorenie sa dlhé roky nijako neprejavuje a človek o nej nemusí vôbec tušiť. Až sa jedného dňa pošmykne a zlomenina je na svete.

Diabetici, pozor!

Diabetici 1. typu majú zvýšené riziko vzniku osteoporózy. Diabetici 2. typu majú riziko zlomeniny väčšinou porovnateľné s nediabetikmi, závisí však od celkového stavu a výskytu komplikácií. „Istú rolu zohráva aj fakt, že sú väčšinou obéznejší. Paradoxne je obezita v tomto prípade ochranným faktorom. Avšak nie je priaznivá na chrupavky najmä váhonosných kĺbov a platničky,“ hovorí MUDr. Zdenko Killinger, PhD., z Osteocentra Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Pozor však na diabetické komplikácie, diabetici s obličkovými problémami, neuropatiou a retinopatiou sú rizikovejší. Slabšie vidia, majú poruchy rovnováhy, preto môžu skôr zakopnúť a spadnúť. Osteoporotická zlomenina je totiž o tom, či človek spadne.

Rizikové faktory:

● prekonaná zlomenina po neadekvátnom úraze

● výskyt osteoporózy a zlomenín v rodine

● predčasná menopauza (pred 45. rokom)

● nedostatočný príjem vápnika v strave

● nízka hmotnosť, BMI pod 19

● fajčenie

● nadmerná konzumácia alkoholu

● endokrinné, reumatologické, obličkové ochorenia, choroby tráviaceho traktu

 Foto: fotolia.com

(ivk)

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 19:14