StoryEditor

Dostupnosť inovatívnych liekov na Slovensku viazne

05.12.2012, 04:00
Autor:
(dia)(dia)
Z klinického výskumu profitujú najmä pacienti, pretože sa dostanú k liečbe skôr, ako je zaregistrovaná. Situácia však ostáva naďalej zložitá. Pacienti síce majú prístup k registrovaným inovatívnym liekom v rámci klinického skúšania, ale viazne ich kategorizácia.

Novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach môže priniesť opätovný záujem farmaceutických spoločností o klinické skúšanie. Farmaceutické spoločnosti však upozorňujú, že v budúcnosti bude ešte potrebné vytvoriť legislatívny priestor pre vstup nových moderných liekov.

Výrazné zníženie počtu klinických štúdií na Slovensku spôsobil zákon 362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý platí od decembra 2011. Podľa Márie Mernickej zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv od platnosti zákona evidujú výrazný pokles žiadostí o klinické skúšanie. Potvrdzujú to aj spoločnosti realizujúce klinické štúdie na Slovensku, ktoré hlásia pokles o 20 percent. Zástupcovia Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností upozornili na to, že klinické štúdie za tri roky priniesli do slovenského zdravotníctva asi 80 miliónov eur a ide tak o významnú investíciu do zdravotníctva.
Zlepšenie stavu klinického skúšania má priniesť novela zákona platná od 1. januára 2013. Pozitívne ju hodnotí aj prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) a zástupca spoločnosti Novartis Slovakia, MUDr. Igor Novák: „Z klinického výskumu profitujú najmä pacienti, pretože sa dostanú k liečbe skôr, ako je zaregistrovaná, ale aj zdravotníci a inštitúcie. V prípade prístupu k inovatívnym liekom je však situácia naďalej zložitá. Pacienti síce majú prístup k registrovaným inovatívnym liekom v rámci klinického skúšania, ale viazne ich kategorizácia.“
Prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc., dekan Farmaceutickej fakulty UK, hovorí: „Použitie nových a inovatívnych liekov v kontexte hodnotenia desaťročia ukazuje, že majú dramatický vplyv na dĺžku a kvalitu života a majú tak priamy ekonomický dosah. Podľa štúdie zverejnenej v Nemecku sa očakávaná dĺžka života v rokoch 2001 – 2007 predĺžila o 1,4 roka, pričom ekonomický prínos predĺžením života používaním nových liekov je 11 597 eur.“
Podľa PharmDr. Rastislava Pullmanna, riaditeľa odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky na Ministerstve zdravotníctva SR, v novele zákona riešia najproblematickejšie časti. Ministerstvo však chce zákon znovu prehodnotiť a problematiku inovatívnych liekov má riešiť aj novela vyhlášky 507/2005 týkajúca sa neregistrovaných liekov.
Okrúhly stôl Zdravotníckych novín s témou Klinické štúdie a dostupnosť inovatívnych liekov organizovalo vydavateľstvo Ecopress.

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 16:51