StoryEditor

Zhoršená pamäť, zlá výkonnosť

12.04.2012, 23:37
Autor:
(dia)(dia)
Stáva sa vám, že hypoglykémia alebo hyperglykémia je vám stále v pätách? Ak áno, majte sa na pozore, lebo zlá kompenzácia cukrovky sa postará o to, aby vaša pamäť, myslenie či učenie už neboli také, ako kedysi.

Stáva sa vám, že hypoglykémia alebo hyperglykémia je vám stále v pätách? Ak áno, majte sa na pozore, lebo zlá kompenzácia cukrovky sa postará o to, aby vaša pamäť, myslenie či učenie už neboli také, ako kedysi.

MUDr. Martin Migra z I. Internej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine hovorí, že ak ste diabetici a váš cukor často klesá pod prijateľnú hranicu, vaše nervové bunky v mozgu môžu odumierať. Rozvoj poškodenia nezáleží od toho, aké lieky užívate, alebo aký inzulín si picháte, ale najdôležitejšia je vaša hodnota cukru v krvi. Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú rozvoj poškodenia poznávacích a vnímacích procesov v mozgu, je dĺžka samotnej cukrovky a ak ste starší, aj to, či máte pridružené ochorenia, ako je vysoký krvný tlak, poškodenie obličiek, ateroskleróza ciev, ochorenie štítnej žľazy a, samozrejme, fajčenie a alkoholizmus.

Poznávacie (kognitívne) procesy:

● vnímanie

● učenie

● pamäť

● pozornosť

● imaginácia

● myslenie

Vnímacie (receptívne) procesy:

● zrak

● sluch

● hmat

● vôľa

● city

Rizikové skupiny pre vývoj poškodenia mozgu:

● Diabetici, ktorí majú cukrovku od ranného detstva. Podľa Dr. Migru je to dané tým, že vyvíjajúci sa mozog je citlivejší na výkyvy hladín cukru v krvi.

● Starší ľudia s diabetom, ktorí majú rôzne diabetické komplikácie. Poškodenie mozgu môže spôsobiť aj to, že cukrovkári neberú liečbu príliš vážne, porušujú diétu a opakovane majú zlé výsledky glykémie. „Diabetici vo vyššom veku majú potom znížené vnímanie stavu vlastného organizmu a teda aj príznakov hypoglykémie,“ hovorí Dr. Migra.

Krátkodobé i dlhodobé

S kolísaním cukru vo vlastnom organizme sa naozaj netreba zahrávať. Pri jeho náhlom výkyve totiž môže dôjsť ku krátkodobých zmenám vašich poznávacích funkcií. Pri jeho opakovaných výkyvoch už možno hovoriť aj o dlhodobom poškodení mozgu. Ako hovorí Dr. Migra, najzávažnejšia je hranica glykémie v rozpätí od 16 do 40 mmol/l. „Keď už je nad 40 mmol/l, dochádza väčšinou k diabetickej alebo ketoacidotickej kóme. Vážna je aj hypoglykémia pod 3 mmol/l.“ Pri dlhodobo zlej kontrole ochorenia sú však príznaky poškodenia zreteľné už aj pri vyšších hodnotách, okolo 5 mmol/l.

Prejavy poškodenia poznávacích procesov pri hyperglykémii:

● zhoršenie pamäte

● nižšia rýchlosť uvažovania

● smútok

● úzkostlivosť

● agresia

● znížená výkonnosť

● rozladenosť

Prejavy poškodenia poznávacích procesov pri hypoglykémii:

● spomalené reakcie

● znížená pozornosť

● zhoršenie pamäte

● znížená koordinácia pohybov

● poruchy nálady

Aby ste sa teda nedopracovali popri diabete ešte k ďalším pridruženým chorobám súvisiacich s poškodením mozgu, dodržujte liečbu, diabetickú diétu, počúvajte rady lekára a ako radí Dr. Migra, venujte sa nejakej psychickej aktivite. Lúštite krížovky, riešte kvízy či hlavolamy.

(ivk)

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 10:24