StoryEditor

Nádej pre ľudí chorých na srdce

27.10.2011, 23:01
Autor:
(dia)(dia)
Ďalšia veľká udalosť v živote človeka je na svete. Kardiológovia totiž hlásia veľký pokrok. Dlho očakávaná štúdia naznačuje, že mnohým ľuďom so zlou aortálnou chlopňou srdca môže byť poskytnutý zákrok bez priamej operácie.

Ďalšia veľká udalosť v živote človeka je na svete. Kardiológovia totiž hlásia veľký pokrok. Dlho očakávaná štúdia naznačuje, že mnohým ľuďom so zlou aortálnou chlopňou srdca môže byť poskytnutý zákrok bez priamej operácie.

Nástrojom pre riešenie tohto zdravotného problému je prietoková trubka umiestnená priamo v mieste chlopne cez tepnu smerujúcu do tejto oblasti.

Aj keď ja značná nevýhoda v tom, že môže nastať vyššie riziko cievnej mozgovej príhody a neistota, ako dlho budú tieto ventily fungovať, lekári predpovedali, že ak bude nový ventil federálne schválený, aplikácia pre pacientov bude s prijatím balónikovej angioplastiky, ktorá umožní riešenie miliónom upchatých tepien.

Dr. Smith viedol štúdiu a poskytol výsledky na konferencii American College of Cardiology v New Orleans. Dr. Michael Crawford, predseda valného zhromaždenia a šéf kardiológie na University of California v San Franciscu, ju označil za „historickú udalosť”, ktorá by dramaticky mala zmeniť prax. „Skutočnosť, že nejde o otvorený kardiochirurgický zákrok, je najdôležitejším faktom,“ povedal Dr. Craig Smith, šéf hrudníkovej chirurgie na Columbia University v New Yorku. Dr Edward McNulty, kardiológ na University of California v San Franciscu vysvetlil, ako to funguje: „Cez tepnu v triesle alebo na hrudi sa nový srdcový ventil s vlnitým balónikom dostane cez zúžené, staršie a choré srdcové chlopne. Balónik sa vypustí a nový ventil ostáva na mieste.”

Aortálne chlopne môžu stuhnúť počas vekového vývoja človeka, takže sa k srdcu nedostáva potrebné množstvo krvi. Ťažké prípady by mohli byť chirurgicky ošetrené ich náhradou ventilu, ale to je riskantné pre väčšinu starších ľudí, ktorí majú tento problém. Bez operácie polovica pacientov zomrie počas dvoch rokov. Test tohto jemnejšieho prístupu u ľudí príliš chorých na operáciu zistil, že je výrazne lepší na prežitie. Do novej štúdie bolo zapojených takmer 700 ľudí. Ich priemerný vek bol 84 rokov.

Zdroj: www.equark.sk

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
02. jún 2023 06:34