Odtabuizovať tému inkontinencie, aktivizovať záujem ľudí o vlastné zdravie a nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc – to sú ciele tohtoročnej kampane Svetový týždeň kontinencie, ktorá bude mať posledný júnový týždeň svoj priestor aj na Slovensku.
Do kampane je zapojené aj slovenské občianske združenie InkoFórum. Jeho hlavnými aktivitami je pomoc pacientom trpiacim inkontinenciou moču a/alebo stolice a ich rodinným príslušníkom. InkoFórum bude od 21. do 27. júna 2010 poskytovať poradenstvo ľuďom, ktorí trpia únikom moču alebo ich rodinným príslušníkom. Stretnú sa odborníci na túto problematiku s iniciatívou na zvyšovanie povedomia a aktivizáciu lekárov prvého kontaktu (všeobecných lekárov), alebo špecialistov (geriatrov, gynekológov...), aby aktívne pristupovali k vyhľadávaniu problému pacienta.
Samovoľný únik moču (inkontinencia) sa týka všetkých ľudí, mužov i žien všetkých vekových kategórií. Najčastejšie je problém úniku moču alebo stolice spájaný s populáciou v staršom veku. Inkontinenciou moču trpí 25% ľudí starších ako 60 rokov a 55,6% ľudí vo vekovej skupine 80 a viac rokov. „Charakteristickými črtami úniku moču u seniorov sú jeho multifaktoriálne príčiny, vyšší výskyt inkontinencie ako u iných skupín obyvateľstva, vyšší výskyt komplikácií a chronických prípadov pri probléme s únikom moču, funkčné postihnutie, závislosť na pomoci iných, vysoké náklady spojené s liečením inkontinencie, to znamená výraznejší sociálny dopad, malá informovanosť zo strany pacientov,“ konštatuje prof. MUDr. Štefan Krajčík, CSc. geriater, podpredseda Odborného výboru InkoFóra.
Vo všeobecnosti platí, že únik moču predstavuje aj spoločenský, hygienický a ekonomický problém. Preto je dôležité tento problém adekvátne riešiť. Vyhľadanie lekárskej pomoci je základným predpokladom úspechu. Aj keď týmto problémom pacient trpí, neznamená to, že sa má uzavrieť, ostávať doma, prerušiť kontakty s ľuďmi a vzdať sa svojich obľúbených aktivít.
foto: www.sxc.hu