Rozsiahla štúdia, ktorú realizovali výskumníci z Kalifornskej univerzity, odhalila silné väzby medzi diabetom a obezitou u tehotných matiek a pravdepodobnosťou, že sa im narodí dieťa s autizmom, poruchou autistického spektra (PAS) alebo inou vývojovou chybou.
Obézne matky mali o 67 % vyššiu pravdepodobnosť, že porodia dieťa s poruchou, ako rodičky s normálnou váhou, bez cukrovky alebo hypertenzie a súčasne mali dvojnásobnú šancu splodiť dieťa ešte s ďalšou vývojovou poruchou.
Matky s cukrovkou dosiahli zhodné hodnoty ako obézne rodičky – mali tiež o 67 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa im narodí dieťa s vývojovou poruchou než zdravým matkám. Vedci upozorňujú, že pomer matiek s diabetom, ktoré mali dieťa s PAS bol vyšší ako u zdravých žien, avšak tento rozdiel nebol veľký.
Výskum ďalej ukázal, že deti s PAS, ktorých matky mali cukrovku, boli postihnutie viac ako deti s PAS zdravých matiek. Mali totiž vyššie deficity v chápaní a používaní jazyka. „Štúdia priamo nevyvodzuje, že diabetes a obezita spôsobujú PAS, nasvedčuje však, že zvýšené množstvo glukózy nepriaznivo ovplyvňuje fetálny vývoj,“ hovorí Paula Krakowiaková, PhD., doktorandka z Mind Institutu s tým, že ide o vôbec prvú štúdiu skúmajúcu vzťah medzi vývojovými poruchami a stavom materského metabolizmu.
Do štúdie bolo zahrnutých 1004 párov matiek s deťmi vo veku 24 až 60 mesiacov. Dáta vedci zhromažďovali v rokoch 2003 až 2010.
Zdroj: www.21stoleti.cz
Foto: www.fotolia.com