StoryEditor

Viac baktérií v mužských kanceláriách

06.06.2012, 23:37
Autor:
(dia)(dia)
Ľudia strávia 90 percent svojho času vo vnútri budov. Vedcov stále zaujíma, akému bakteriálnemu prostrediu sú ľudia vystavení vo svojich kanceláriách a bytoch. Vo svojej novej štúdii americkí vedci navštívili rôzne kancelárske komplexy v New Yorku, San Franciscu a Tucsone.

Ľudia strávia 90 percent svojho času vo vnútri budov. Vedcov stále zaujíma, akému bakteriálnemu prostrediu sú ľudia vystavení vo svojich kanceláriách a bytoch. Vo svojej novej štúdii americkí vedci navštívili rôzne kancelárske komplexy v New Yorku, San Franciscu a Tucsone a odobrali tam vzorky z povrchov. Objavili viac než 500 typov baktérií, ktoré bežne žijú na ľudskej pokožke, v nose, ústach alebo črevách.

Najviac baktérií podľa vedcov z Arizonskej univerzity a Štátnej univerzity v San Diegu obýva stoličky a telefónne aparáty, hneď za nimi nasledujú povrchy pracovných stolov a klávesnice s myškou pri počítači. Diverzita baktérií bola rovnaká v New Yorku, aj 4700 kilometrov vzdialenom San Franciscu, kde majú najmenej kontaminované kancelária.

Aj napriek tomu, že muži i ženy sú rovnaký živočíšny druh, baktérií bolo v kanceláriách žien priemerne o 10 – 20 % menej než v kanceláriách mužov. Vedci to vysvetľujú dôkladnejšou hygienou, pretože muži si umývajú ruky a čistia zuby menej často ako ženy.

Zdroj: www.21stoleti.cz

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 19:30