Predstavte si, že si do úst vkladáte sústo za sústom. Potrava vám pomaly prechádza z ústnej dutiny do hltanu, pažeráka až do žalúdka a neuveriteľne pokrútených čriev. Posúva sa celým tráviacim traktom svalovými sťahmi, tzv. peristaltikou a sliny a tráviace enzýmy podporujú jej trávenie.
Teraz si predstavte, že do tráviacej rúry človeka sa dostane niekoľkocentimetrová ihla. Pýtate sa ako? Teória, ale aj niektoré konkrétne prípady väzňov či malých detí hovoria, že človek ju dokáže prehltnúť tak šikovne, že sa mu nevzprieči v krku, ale bez problémov prejde cez pažerák do žalúdka a čriev. Samozrejme, nič neplatí na 100 %, ihla sa totiž môže vzácne v črevách aj vzpriečiť a vtedy ju už treba vybrať chirurgicky. Za žiadnych okolností preto tento experiment neskúšajte na sebe. Tenké črevo dospelého človeka je dlhé približne 3,5 metra, hrubé črevo je výraznejšie kratšie, meria len 1,5 metra.
Obalí sa
Organizmus človeka ma zvláštnu obranyschopnosť. Ako sa hýbu črevá a posúvajú potravu, nasmerujú si aj ihlu. „Ostrý predmet tak prejde celým zažívacím traktom, aj keď sú črevá nesmierne pokrútené,“ hovorí MUDr. Dobiáš. Je jasné, že slinné žľazy a enzýmy sú na ihlu prikrátke, tá sa však postupne obalí zvyškami potravy a hlienom a vďaka tomu sa otupí. Podľa lekára môže problém teoreticky nastať vo finálnej fáze, pri stolici. „Odtiaľ je však už ľahko dosiahnuteľná endoskopickými prístrojmi.“ Pokiaľ by sa cudzie teleso udomácnilo v žalúdku, treba ho vytiahnuť cez ústa v gastroenterologickej ambulanciii.
Dôležité!
Aby sa podobná príhoda nestala vášmu malému dieťatku, odstráňte z jeho dosahu drobné a ostré predmety.
(ivk)
Foto: sxc.hu