Tehotným ženám, ktoré žijú v oblastiach s výrazným znečistením ovzdušia, hrozí, že ich deti budú mať nízku pôrodnú hmotnosť. Naznačuje to rozsiahla štúdia 13 vedeckých tímov, ktorej autori porovnávali vyše tri milióny novorodencov v deviatich krajinách sveta, informovala BBC.
Štúdia, o ktorej informoval odborný časopis Environmental Health Perspectives, konštatuje, že na populáciu ako celok nemá toto zistenie veľký dopad. Deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou však mávajú častejšie zdravotné problémy a vyššiu úmrtnosť. A hoci väčšina z nich prežije, v dospelosti sa u nich častejšie rozvinú choroby, ako je cukrovka (diabetes mellitus) či problémy so srdcom, píše BBC.
Profesorka Tracey Woodruffová s kolegami z Kalifornskej univerzity v San Franciscu sa v programe Medzinárodná spolupráca v oblasti znečistenia ovzdušia a jeho dopad na tehotenstvo (ICAPPO) zamerala na vzduchom prenášané znečisťujúce častice, ktoré sú také malé, že preniknú dýchacími cestami človeka. Ich závery naznačili úzky vzťah medzi pôrodnou hmotnosťou a znečistením. Čím viac sú tehotné ženy vystavené výfukovým plynom a znečistenému ovzdušiu, tým nižšia je podľa štúdie pôrodná hmotnosť ich detí.
Zdroj: TASR (spracovala: Barbora Tinková)
Foto: fotolia.com