StoryEditor

Ulica premenovaná na ViaDia - Cesta diabetikov

11.11.2013, 22:03
Autor:
(dia)(dia)
Nezdravý životný štýl a nedostatočná osveta spôsobujú, že na Slovensku pribudne do roku 2030 ďalších 400.000 diabetikov, čo znamená 60 nových diabetikov denne. Upozorniť na to chce informačno-vzdelávacie podujatie v Bratislave ViaDIA – Cesta diabetikov.  

 

Nezdravý životný štýl a nedostatočná osveta spôsobujú, že na Slovensku pribudne do roku 2030 ďalších 400.000 diabetikov, čo znamená 60 nových diabetikov denne. Upozorniť na to chce premiérový ročník informačno-vzdelávacieho podujatia v centre Bratislavy ViaDIA – Cesta diabetikov.

 

Taxikári môžu mať v novembri v Bratislave problém. Počas Svetového dňa diabetu, ktorý je stanovený na 14. novembra, sa Poštová ulica v Bratislave symbolicky premenuje na "ViaDIA – Cesta diabetikov". Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci s partnermi chce aj týmto spôsobom upriamiť pozornosť na rastúci problém diabetu.

V centre Bratislavy tak vyrastie pomyselná "cesta diabetikov", kde sa dozviete najnovšie informácie o diabete, jeho prevencii a vplyve na rôzne choroby. Návštevníci podujatia tu nájdu niekoľko stanovíšť na meranie glykémie, krvného tlaku či dokonca aj predispozície na tzv. diabetickú nohu. Zástupcovia pacientskych organizácií ukážu, že diabetes nie je prekážkou športu a plnohodnotného aktívneho života. Presvedčia vás o tom príklady úspešných ľudí s diabetom, športové úspechy slovenských diabetikov a netušené možnosti najmodernejšej liečby.
"Predlžujúca sa dĺžka dožitia, epidémia obezity, nezdravý životný štýl a nedostatočná osveta majú za následok, že Slovensko patrí medzi krajiny s prognózou významného nárastu počtu pacientov s diabetes mellitus. Podľa odborníkov budeme mať v roku 2030 viac ako 600.000 ľudí s diabetom. Najhoršie je na tom Bratislavský kraj, kde je takmer 1,8-krát viac diabetikov ako napríklad v Prešovskom kraji," vysvetľuje predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., a dodáva: "Naším cieľom je šíriť osvetu nielen medzi pacientmi s diabetom, ale aj širokou verejnosťou. Diabetes sa totiž môže dotýkať každého z nás."
Poznáte svoju glykémiu? Kľúčovým pojmom v prevencii diabetu je glykémia. Napriek tomu, že je rovnako dôležitá pre naše zdravie ako cholesterol a krvný tlak, len málokto o nej niečo tuší. "Glykémia vyjadruje množstvo cukru v krvi. V prípade dlhotrvajúcich výkyvov nastávajú vážne zdravotné komplikácie v podobe slepoty, postihnutých obličiek, amputácie nôh, či infarktu," upozorňuje docent Martinka a dodáva: "Hlavným cieľom liečby cukrovky je udržanie normálnej hladiny glykémie, ktorá nalačno nemá byť nižšia ako 6 mmol/l a po jedle nižšia ako 7,5 mmol/l."

 

O projekte ViaDIA

Projekt ViaDIA ukazuje, že plnohodnotne žiť s diabetom znamená zodpovedný prístup k ochoreniu a dodržiavanie všetkých pravidiel, ktoré si diabetes vyžaduje. "Aby ste mohli viesť plnohodnotný a kvalitný život, potrebujete dostatok informácií," zdôrazňuje spoluautor projektu MUDr. Vladimír Uličinasky a dodáva: "Úspešná liečba cukrovky si vyžaduje, aby sa pacient stal aktívnym spolutvorcom svojej liečby." Ďalší autor projektu MUDr. Zbyněk Schröner dopĺňa: "Našou snahou je prekonať bariéry, ktoré cukrovka so sebou prináša. Chceme podať pomocnú ruku nielen pacientom s cukrovkou, ale aj ich blízkym, aby mohli spolu prežiť zdravší, plnohodnotnejší a kvalitnejší život."

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 17:49