Aj keď tohtoročná chrípková sezóna prebieha veľmi mierne, epidemiológovia upozorňujú, že paleta vírusov spôsobujúcich akútne respiračné ochorenia (ARO) je veľmi pestrá. Jedným z nich je napríklad tzv. RS - respiračný a synciálny vírus. Šírenie týchto vírusov je globálne, najvyšší výskyt ochorení na celej severnej pologuli je v jesenných a zimných mesiacoch. Sú vysoko infekčné a bežne sa vyskytujú v populácii. Prameňom nákazy je človek a šíria sa v kolektívoch.
RS vírus napáda dýchací systém, spôsobuje zápal horných aj dolných dýchacích ciest, sprevádza ho mierne zvýšená teplota, výtok z nosa a ďalšie príznaky nádchy. I keď infikovaná osoba šíri vírus najmä v prvých štyroch až šiestich dňoch ochorenia, jeho šírenie môže byť aj niekoľko týždňov od začiatku infekcie. Vírus sa najčastejšie dostáva z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou, prežíva aj na povrchu predmetov, ako sú napríklad hračky alebo oblečenie.
Choroby dýchacích ciest vyvolávajú aj adenovírusy. Okrem ľahkých respiračných ochorení spôsobujú aj črevné ochorenia a očné infekcie, môžu ale napadnúť aj dolné dýchacie cesty a spôsobiť zápal priedušiek či dokonca pľúc. Ochorenia spôsobené adenovírusmi sa vyskytujú počas celého roka vo všetkých vekových kategóriách, najčastejšie však napádajú školopovinné deti. Šíria sa rýchle v uzavretom prostredí.
Hrozbou pre ľudí sú počas celého roka aj rotavírusové a norvalk vírusové ochorenia. Šíria sa najmä kontaktom v užších kolektívoch. Kým rotavírusové infekcie sú predovšetkým problémom detskej populácie, norovírusy viac ohrozujú dospelú populáciu a staršie osoby.
Oba typy vírusov spôsobujú závažné hnačkové ochorenia, ktoré ohrozujú najmä malé detí a staršie osoby. Proti rotavírusom existuje účinná očkovacia látka, ktorá chráni po podaní deti pred infekciou najmä do dvoch rokov veku. Proti norovírusom podľa Márie Avdičovej z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zatiaľ očkovacia látka vyvinutá nebola.
U vírusov spôsobujúcich hnačkové ochorenia je spoločným preventívnym opatrením dodržiavanie osobnej hygieny, hygieny prostredia, či už v domácnosti, alebo v kolektívnych zariadeniach školského, zdravotníckeho či sociálneho typu.
U nákaz šíriacich sa vzdušnou cestou (vírusy chrípky, RS vírusy a pod.), prevencia spočíva v dostatočnom vetraní, izolácii chorých, v prípade chrípky, samozrejme, v očkovaní. Tohtoročná sezónna vakcína obsahovala antigény všetkých vírusov chrípky, ktoré boli na Slovensku izolované.
Zdroj: TASR
Foto: www.fotolia.com