StoryEditor

Chladom proti nadbytočným kilogramom?

01.11.2012, 09:48
Autor:
(dia)(dia)
Všetci, ktorí sa márne snažia zbaviť nadbytočných kilogramov, sotva uveria. Existujú v podstate dobré a zlé tukové bunky. Ako „zlé“ možno označiť biele tukové bunky. Ukladajú prebytočný tuk, sú zodpovedné za to, že brucho, nohy a boky rastú do šírky.  

 

Všetci, ktorí sa márne snažia zbaviť nadbytočných kilogramov, sotva uveria. Existujú v podstate dobré a zlé tukové bunky. Ako „zlé“ možno označiť biele tukové bunky. Ukladajú prebytočný tuk, sú zodpovedné za to, že brucho, nohy a boky rastú do šírky. Tukové tkanivo v ľudskom tele pozostáva z väčšej časti z bieleho tuku. Popritom existujú ešte hnedé tukové bunky, tie sú v podstate „dobré“. Práve ony zohrievajú telo v chlade, zatiaľ čo spaľujú tuk a energiu generujú vo forme tepla. Vedci preto skúšajú využiť hnedé tukové bunky v boji proti nadváhe a diabetu.
Vedcom z Joslin Diabetes Center v Bostone sa podarilo aktivovať hnedé tukové bunky a naštartovať spaľovanie tuku pomocou špeciálnej chladiacej vesty. Pri pokuse dali americkí lekári desiatim pokusným osobám s časovým odstupom zakaždým placebo, chladiacu vestu a dávku efedrínu – účinnej látky, ktorá sa okrem iného používa na tlmenie chuti do jedla. Popri tom zakaždým merali aktivitu hnedých tukových buniek. Kým efedrín nemal žiaden účinok na hnedé tukové tkanivo, bunky sa jasne aktivovali po tom, čo skúmané osoby na sebe dve hodiny nosili oblečené špeciálne chladiace vesty. Dohromady spálili dávky efedrínu a chladiace oblečenie takmer rovnaké množstvo energie. Ale hnedé tukové bunky naštartoval len chlad. Tento objav ponúka možné východisko pre cielené spaľovanie tuku. To je však hudba budúcnosti. Kým k tomu dôjde, musia sa chudnutiachtiví aj naďalej uspokojiť s osvedčenými prostriedkami ako šport a obmedzené množstvo stravy.

 

foto: internet

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 04:04