Využíva tzv. inkretínový efekt, čo je schopnosť organizmu vylučovať väčšie množstvo inzulínu pri príjme glukózy potravou, ako keď sa podá vnútrožilovo. Inzulín je hormón, ktorý je v našom tele mimoriadne dôležitý na udržiavanie normálnych hladín krvnej glukózy a na zabezpečenie potrebných funkcií buniek v organizme. Len čo sa strava, ktorú skonzumujeme, dostane do tráviaceho traktu, bunky tenkého čreva začnú vylučovať hormóny - inkretíny, ktoré okrem iných užitočných účinkov zabezpečia aj to, aby podžalúdková žľaza vylúčila potrebné množstvo inzulínu.
Najdôležitejším z týchto hormónov je GLP-1 (glucagon like peptide 1). GLP-1 má ešte ďalšiu, veľmi pozitívnu vlastnosť. Spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a znižuje chuť do jedla. Tento účinok je obzvlášť vítaný práve u pacientov s cukrovkou 2. typu, pretože väčšina má problémy s nadváhou až obezitou, a tá úzko súvisí s ďalšími, napr. kardiovaskulárnymi chorobami. Najväčším problémom je, že prirodzená životnosť GLP-1 v organizme je veľmi krátka, nakoľko v priebehu pár minút ho zneškodňuje špeciálny enzým. Okrem toho u pacientov s cukrovkou je už samotné vylučovanie GLP-1 znížené.
Preto sa výskum zameral na vytvorenie látok, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako GLP-1 a sú zároveň odolné voči zneškodňujúcemu pôsobeniu spomenutého enzýmu. Veda bola v tomto prípade úspešná a vyvinula liečivá, ktoré takéto vlastnosti majú. Tieto lieky sú už k dispozícii aj na Slovensku, a keďže sú zložené z bielkovín, ich podávanie je možné výhradne injekčne.
Liečba založená na účinku inkretínov prináša pacientom spoľahlivú kontrolu hladín cukru v krvi bez toho, aby zvyšovala riziko nepríjemnej hypoglykémie (príliš nízkej hladiny glukózy v krvi), pretože účinkuje iba vtedy, keď sú hladiny krvnej glukózy vysoké. Ďalším prospechom je možnosť zníženia váhy.
Foto: fotolia.com