StoryEditor

Hydratácia na cestách

25.06.2013, 20:06
Autor:
(dia)(dia)
Pokiaľ máte obavu, že v lietadle nedostanete dostatok tekutín a následkom toho sa zhorší vaša hydratácia, vezmite si na palubu váš obľúbený nápoj, ktorý si však z bezpečnostných dôvodov budete musieť kúpiť v kontrolovaných priestoroch letiska.
Pocit smädu je nepochybne najrozpoznateľnejším príznakom dehydratácie. Dostaví sa už po tom, ako je dehydratované 1 % telesnej hmotnosti a narastá hypovolémia (abnormálne nízky objem krvi v krvnom obehu).

Ako vzniká pocit smädu

Smädu z dehydratácie predchádza produkcia hustého moču tmavožltej farby, čo si spočiatku možno ani nevšimneme. Zníženie tvorby moču a slín je možné pozorovať už pri dehydratácii menšej ako 0,5 % telesnej hmotnosti. Množstvo moču (30 – 100 ml/hod.), jeho farba, špecifická hmotnosť (1,01 – 1,03 g/l) a iné poukazujú na rozsah fyzickej dehydratácie. Avšak charakteristiky moču nemôžu priamo kvantifikovať dehydratáciu, keďže sa jeho maximálna koncentrácia dosiahne pri dehydratácii 1 % telesnej hmotnosti.

Už mierna dehydratácia sa prejavuje ako nepríjemný pocit smädu a slabosti a má negatívny vplyv na našu náladu, kognitívne a motorické funkcie. Pri strate 1 – 3 % telesnej hmotnosti v dôsledku dehydratácie pociťujeme nevysvetliteľnú únavu, bolesť hlavy, bolesti v krku, znižuje sa naša pozornosť voči vonkajším vnemom a taktiež sa oslabuje aj krátkodobá pamäť. Fyzické príznaky, ktoré svedčia o miernej dehydratácii, sú sucho v ústach a na jazyku, suchá pokožka, zvýšená frekvencia tepu počas státia v porovnaní s polohou ležmo (zvýšenie o viac než 15 úderov za minútu). Kým dehydratácia nedosiahne úroveň 4 % telesnej hmotnosti, nemení sa krvný tlak ani srdcová frekvencia.

Cestujete na dovolenku?


Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia a myšlienky na školu a prácu sa plynule menia na víziu o dovolenke pri mori a v exotických krajinách. Viac ako 300 miliónov ľudí ročne absolvuje minimálne jeden diaľkový let, či už pre zábavu, alebo prácu. Pre mnohých sú let či cesta vzrušujúce, pre iných veľmi únavné. Niektorí sa počas cesty na dovolenku alebo krátko po dorazení do cieľa stretávajú s nepríjemnými udalosťami.

Hodiny sedenia v lietadle, aute alebo v inom dopravnom prostriedku sú rizikom pre vznik žilovej trombózy, v 3 – 12 % môže byť dokonca život ohrozujúca. Skutočný výskyt tohto problému sa dá iba ťažko zhodnotiť, pretože neexistuje konsenzus medzi diagnostickými testami a obmedzením času po prílete v súvislosti s komplikáciami. Ako prispievajúce faktory sa identifikovali: venózna stáza (státie krvi) ako dôsledok sedenia počas dlhšej doby v tesnom priestore, hypoxia v kabíne lietadla a dehydratácia. Ohrození sú ľudia vo veku nad 40 rokov, zvlášť ženy, ktoré užívajú antikoncepciu. Rovnako rizikoví sú ľudia s kŕčovými žilami na dolných končatinách, trpiaci obezitou a genetickou poruchou zvanou trombofília.

Ako sa vyvarovať zdravotných nepríjemností, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vašu dovolenku? Obmedzte dlhodobé sedenie a zabráňte tomu, aby ste boli dehydratovaní. Nezabudnite dodržiavať pitný režim nielen pred letom, ale aj počas neho. Pre rizikových jedincov sú ďalšími vhodnými krokmi sťahovacie elastické pančuchy a užitie látok na riedenie krvi. Zo všetkých dostupných prostriedkov je však najlacnejším a najefektívnejším dobrá hydratácia. MUDr. Peter Minárik adresuje nasledujúcu praktickú radu pre všetkých, ktorí plánujú (nielen) počas letných horúčav leteckú prepravu na miesto svojej dovolenkovej destinácie: „Pokiaľ máte obavu, že v lietadle nedostanete dostatok tekutín a následkom toho sa zhorší vaša hydratácia, vezmite si na palubu váš obľúbený nápoj, ktorý si však z bezpečnostných dôvodov budete musieť kúpiť v kontrolovaných priestoroch letiska.“

Kontrolný zoznam hydratácie

Kľúčom k riadnej hydratácii a energetickej potrebe organizmu je výber tých správnych nápojov, ktoré vyhovujú individuálnej úrovni aktivity a životnému štýlu. Pri ohľade na kalórie je vhodnejšie siahnuť po nápojoch s nízkou alebo žiadnou kalorickou hodnotou.

•    Majte nápoj vždy poruke, ku každému menšiemu či väčšiemu jedlu.

•    Vyberajte si nápoje, ktoré si vychutnáte. Niekoľko štúdií prináša informácie o tom, že aktívne deti vypijú viac tekutín práve vďaka tomu, že sú ochutené. Majte však na pamäti, že každá kalória sa počíta, vrátane tej, ktorá sa nachádza v kalorickom nápoji.

•    Jedzte viac ovocia a zeleniny. Obsahujú veľké množstvo vody, čo z nich robí skvelý nástroj na dosiahnutie dennej dávky potrebnej hydratácie.

•    Nespoliehajte sa na smäd. Ako ste si mohli prečítať vyššie, nie je spoľahlivým indikátorom nedostatočnej hydratácie (napríklad ak cvičíte, užívate lieky alebo v závislosti od zdravotného stavu, v ktorom sa nachádzate). Majte fľašu s nápojom vždy pri sebe – na pracovnom stole, v aute, v taške alebo kdekoľvek na očiach, aby vás neustále upozorňovala na to, že sa máte napiť.

•    Uchovávajte nápoje pri miernej teplote a rovnako ich tak aj podávajte. Najviac tekutín vypijeme práve vtedy, ak majú izbovú teplotu.

•    Dlhšie cvičenie a pôsobenie tepla vedú ku strate sodíka potením. Preto je dôležité prijímať sodík a ďalšie elektrolyty spolu s tekutinami, aby sa zabránilo hyponatriémii – je to nebezpečný stav, keď je hladina sodíka v krvi príliš nízka. V tomto prípade sú preto vhodné športové alebo iónové nápoje.

Podľa newsletteru Live positively spracovala Barbora Tinková
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
06. jún 2023 17:22