StoryEditor

Slovensko zaostáva za priemerom v dĺžke života

07.01.2014, 22:22
Autor:
(dia)(dia)
V členských štátoch OECD možno za posledné desaťročia pozorovať výrazné predlžovanie strednej dĺžky života. Slovensko však za týmto priemerom (80,1 roka) zaostáva.  

 

V členských štátoch OECD možno za posledné desaťročia pozorovať výrazné predlžovanie strednej dĺžky života. "Slovensko však zaostáva za OECD priemerom (80,1 roka) s priemernou dĺžkou života 76,1 roka, čo je síce viac ako napríklad v Maďarsku (75,0) alebo Turecku (74,6), avšak menej ako v krajinách OECD, v ktorých sa obyvatelia dožívajú najdlhšieho veku presahujúceho 80 rokov," uviedol hovorca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bubla.

 

Rozdiel medzi pohlaviami v strednej dĺžke života je relatívne malý na Islande, Novom Zélande, v Izraeli, Holandsku a vo Švédsku (rozdiel menej ako štyri roky), ale oveľa väčší v Estónsku (viac ako desať rokov). V Maďarsku, Slovenskej republike a Poľsku je to 7,5 roka a viac. Na Slovensku dosiahla v roku 2012 stredná dĺžka života u mužov 72,47 roka a 79,45 u žien.
Na viac ako jednej štvrtine úmrtí sa podieľa rakovina, ktorá je po chorobách obehovej sústavy druhou najčastejšou príčinou smrti. V krajinách ako Kanada, Dánsko, Francúzsko, Japonsko a Holandsko je príčinou smrti číslo jeden. "Krajiny strednej a východnej Európy, ako je Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, ale aj Dánsko, nesú najväčšiu záťaž v úmrtnosti na toto ochorenie s pomerom až 240/100.000 obyvateľov. Vo všetkých krajinách je trvalo vykazovaných viac úmrtí na rakovinu u mužov ako u žien," doplnil Bubla.

 

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 18:12