StoryEditor

Komplikácie v sluchovom orgáne

30.10.2012, 22:17
Autor:
(dia)(dia)
Ak cukrovku neliečite a máte dlhú dobu zvýšenú hladinu cukru v krvi, ste náchylní na infekcie. Keď prepukne, má zvyčajne zdĺhavý priebeh, často sa komplikuje a uplatňujú sa pri nej aj menej patogénne mikroorganizmy a huby.  

 

Ak cukrovku neliečite a máte dlhú dobu zvýšenú hladinu cukru v krvi, ste náchylní na infekcie. Keď prepukne, má zvyčajne zdĺhavý priebeh, často sa komplikuje a uplatňujú sa pri nej aj menej patogénne mikroorganizmy a huby. Problémy môžu kvôli zlej kompenzácii diabetu nastať aj v sluchovom orgáne. Ako si s infekciou poradiť, ako ju liečiť a čo robiť, aby ste jej predišli?

 

 

Komplikácie môžu nastať v každom stupni sluchového systému, ktorý je zložený z ušnice, vonkajšieho zvukovodu, stredného, vnútorného ucha a nervových sluchových dráh s centrom v spánkovom laloku mozgu.

Nepríjemné zápaly
Zápalom vonkajšieho zvukovodu, žiaľ, trpíte častejšie vy diabetici ako zdraví ľudia. Môžete ho „chytiť“ napríklad na termálnom kúpalisku, kde ho spôsobia baktérie alebo huby často po kontakte poranenej kože zvukovodu s infikovanou vodou. Nebezpečné je aj časté používanie vatových tyčiniek na čistenie vonkajšieho zvukovodu. Ak si ich zavádzate dovnútra príliš hlboko, robíte chybu. Odstránite si nimi aj ochrannú vrstvu ušného mazu a tým si spôsobíte mikrotraumy a stenčenie kože zvukovodu, prípadne si môžete poraniť blanky bubienka. Pozor tiež na výplachy zvukovodu vodou s vysokým obsahom chlóru.

Viete, že...
zdĺhavý, na liečbu zle reagujúci zápal vonkajšieho zvukovodu môže byť prvým príznakom cukrovky?

Obávanou komplikáciou zápalu vonkajšieho zvukovodu je zhubná nekrotizujúca forma. Zápalom je postihnutá aj okolitá kosť, časté býva ochrnutie tvárového nervu. Typický je zapáchajúci výtok z ucha a úporné bolesti, ktoré sa zhoršujú v noci. Liečba je zdĺhavá, niekedy operačná. Prognóza je neurčitá. Podľa niektorých literárnych zdrojov umiera až 46 % pacientov. Našťastie je táto forma zápalu extrémne zriedkavá.

Bolesti ucha môžu byť niekedy naozaj neznesiteľné. Akonáhle začnete cítiť bolesť, máte zvýšenú telesnú teplotu a výtok z ucha, ide o akútny zápal stredného ucha. Liečba pri bežnom priebehu trvá asi 10 dní. Aj pri menej závažnom priebehu by ste mali užívať antibiotiká, čím predídete možným komplikáciám (zápalom hlávkového výbežku, mozgových blán a pod.)

Nutná operácia
Ak vás výtok z ucha trápi dlhší čas, stále sa opakuje, prípadne sa vám zhoršil sluch, pociťujete závraty alebo obrnu tvárového nervu, trpíte chronickou formou zápalu stredného ucha s trvalým prederavením alebo pretrhnutím blanky bubienka. Mali by ste ísť na operáciu, pretože vám operačne odstránia zápalom zmenené tkanivo a pre zlepšenie sluchu vám zrekonštruujú reťaz sluchových kostičiek a blanku bubienka.

Porucha sluchu
Vnútorné ucho je veľmi citlivý orgán s jemnými cievami a nervami. Existuje však akási forma obrany vnútorného ucha pred kolísaním hladín cukru v krvi – ani po opakovaných hypoglykémiách nedochádza k poškodeniu sluchu.
Nevratné zmeny na cievach a nervoch vám však môžu spôsobiť postupné zhoršenie sluchu, tzv. poruchu percepcie s prvotným porušením vnímania vyšších tónov. Porucha sluchu je často sprevádzaná šelestom, pískaním v uchu a niekedy aj závratmi. Cukrovka rovnako postihuje obe uši. Diabetici 1. typu sú postihnutí častejšie.

Sluch sa zhoršuje priamo úmerne:
● k dĺžke trvania cukrovky a dlhodobým hladinám cukru v krvi,
● poškodenie zhoršuje súčasne sa vyskytujúci vysoký krvný tlak,
● ateroskleróza,
● nadmerné vystavenie sa hluku,
● genetická predispozícia.

Pri rozvoji diabetickej encefalopatie (postihnutie mozgu diabetika) je postihnuté aj spracovanie zvukových informácií mozgom. V tom prípade by ste nevedeli vyhodnotiť a teda ani použiť počuté zvuky.

Ako týmto zmenám predchádzať?
■ Dobrá kompenzácia cukrovky je najlepšou prevenciou zhoršovania sluchu.
■ Mali by ste absolvovať špecializované vyšetrenie sluchu, ktoré odhalí aj počínajúcu, zatiaľ nepociťovanú poruchu sluchu vo vnútornom uchu. Tú už žiadne lieky ani operácia neodstránia.
■ Užívanie liekov na podporu prekrvenia, nervových funkcií, blokátorov voľných radikálov vám môže napomôcť spomaliť proces zhoršovania sluchu.
■ V prípade, že porucha sluchu spôsobuje ťažkosti v komunikácii, nebráňte sa a smelo siahnite po načúvacom aparáte. Stimuláciou sluchového orgánu sa spomalí jeho degenerácia.

Dôležité!
● Je nevyhnutné, aby ste ušným príznakom venovali náležitú pozornosť a aby boli adekvátne včas diagnostikované a liečené buď ušnými kvapkami pôsobiacimi proti mikroorganizmom, celkovými antibiotikami alebo operačnou liečbou.
● Často a nešetrne si čistíte vonkajší zvukovod vatovými tyčinkami? Zvyšujete si tým riziko akútneho zápalu zvukovodu.
● Včasnou liečbou „banálnej“ infekcie predídete závažným infekčným komplikáciám.
● Predpokladom úspechu liečby každého zápalu je dobrá kompenzácia cukrovky.

MUDr. Katarína Kalinová
Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 07:23