StoryEditor

Na čo bude svet zomierať v roku 2030?

16.02.2012, 22:01
Autor:
(dia)(dia)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila odhad svojich odborníkov, ako bude vyzerať celosvetový vývoj úmrtnosti na rôzne ochorenia. Zatiaľ čo úmrtnosť zapríčinená tuberkulózou, maláriou a inými infekciami bude sľubne klesať, výnimku bude tvoriť AIDS.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila odhad svojich odborníkov, ako bude vyzerať celosvetový vývoj úmrtnosti na rôzne ochorenia. Zatiaľ čo úmrtnosť zapríčinená tuberkulózou, maláriou a inými infekciami bude sľubne klesať, výnimku bude tvoriť AIDS, ktorého vzostup je až nečakane veľký a týka sa hlavne afrických štátov. Pre prudký rozvoj automobilizmu budú stúpať úmrtia v doprave. Odborníci asi nepredpokladajú revolučný zlom v liečbe rakoviny, ktorá bude podľa nich hlavnou príčinou úmrtí v roku 2030.

Spojené s diabetom

Pozoruhodný je predpokladaný vývoj úmrtnosti na choroby srdca a mozgovú porážku. V ekonomicky vyspelých štátoch, hlavne v Európskej Únii a v USA totiž úmrtnosť na tieto ochorenia trvale klesá. Očakáva sa však nárast úmrtí zapríčinených infarktom a mozgovou porážkou v rozvojových krajinách, teda v oblastiach, kde pôvodne kardiovaskulárne ochorenia neznamenali pre obyvateľstvo takú veľkú hrozbu. Príčínou bude hlavne dvojica nerozlučne spojených ochorení – diabetu 2. typu a obezity. Tieto dve metabolické poruchy totiž väčšinou vyúsťujú do smrti zapríčinenej poruchami cievneho systému v srdci a mozgu. Ak sa nepodarí zastaviť nárast obezity detí, je pravdepodobné, že hromadenie tuku v brušnej oblasti spojené s cukrovkou spomalí alebo úplne zastaví predlžovanie života aj v najvyspelejších štátoch Európy a Ameriky.

(eg)

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
02. jún 2023 08:34