StoryEditor

Šanca na zdravší život

18.12.2012, 04:00
Autor:
(dia)(dia)
V porovnaní s ľuďmi s inými diagnózami majú diabetici obrovskú výhodu. Môžu sa významne zapájať do liečby svojho ochorenia. Aktívna účasť na liečbe znamená, že ako diabetici upravíte stravovacie zvyklosti a zvýšite pohybovú aktivitu.

Medzi všetkými ochoreniami nenájdete také, do liečby ktorého by ste mohli natoľko aktívne zasahovať a navyše s takým úspechom, ako pri cukrovke. Na zvládaní choroby sa sami podieľate neuveriteľnými 75 – 85 %. A to je veľmi veľa.

V porovnaní s ľuďmi s inými diagnózami majú diabetici obrovskú výhodu. Môžu sa veľmi významne zapájať do liečby svojho ochorenia. Aktívna účasť na liečbe znamená, že ako diabetici budete dodržiavať režimové opatrenia. Upravíte stravovacie zvyklosti a zvýšite pohybovú aktivitu. Aj keď jedinečná možnosť ovplyvniť zdravotný stav existuje, nevyužívajú ju všetci diabetici. Príčiny sú rôzne. Nedostatok informácií, disciplíny, slabá motivácia, nezáujem. Podľa MUDr. Adriany Ilavskej o tom svedčia aj číselné údaje:

● 75 % diabetikov sa stravuje nepravidelne
● 77 % nekonzumuje vhodné potraviny
● 77 % si nemeria a nesleduje glykémiu podľa odporúčaní lekára
● 58 % si aplikuje zlú dávku inzulínu
● 56 % nesprávne zaobchádza s inzulínom
● 45 % nedodržiava predpísaný čas podania lieku

Spomenuté údaje nie sú veľmi lichotivé. Okrem toho na Slovensku, ale aj vo svete, až jedna tretina liečených diabetikov nedosahuje predpísané hodnoty glykémie nalačno, po jedle a ani hladinu glykovaného hemoglobínu.

Uhol pohľadu
Schopnosť spracovať svoje ochorenie a vyrovnať sa so stanovenou diagnózou trvá každému rôzne dlho. Niekto sa dokáže s ochorením vysporiadať pomerne ľahko a veľmi skoro sa začne zaujímať, ako môže aktívne prispieť k zlepšeniu svojho zdravia. Iný sa s ochorením vyrovnáva veľmi dlho a niektorí jednotlivci s cukrovkou nie sú vyrovnaní nikdy. Chronické ochorenie, akým je cukrovka, môžeme chápať pesimisticky a poddať sa mu. Prijať ochorenie však znamená začať optimisticky myslieť, čo zdravotnému stavu diabetika určite pomôže. Isté obmedzenia sú nutné, ale prispievajú ku skvalitneniu života s diabetom, k zlepšeniu fyzickej a psychickej pohody. To, či aktívne ovplyvníte režimové opatrenia, závisí od rodinných zvyklostí, pevnej vôle, časových a ekonomických možností a od ochoty spolupracovať so svojím diabetológom. Šancu ovplyvniť vlastné zdravie, ktorú máte v rukách, by bola škoda nevyužiť.


Diabetologička Adriana Ilavská odporúča:


V súčasnosti sú informácie o diabete v porovnaní s minulosťou skutočne ľahko dostupné. Aj vy by ste ako diabetici mali mať o svojom ochorení dostatok vedomostí, aby ste vedeli správne zasahovať do svojej liečby a rozhodovať sa podľa zistených glykémií pri selfmonitoringu z krvných vzoriek, alebo podľa vyšetrenia moču o tom, ako budete ďalej postupovať. Samozrejme, spolupráca s vaším diabetológom je nevyhnutná. Aj máte akékoľvek otázky, nejasnosti, prípadne vám chýbajú pre vás podstatné informácie, komunikujte. Vzťah s vaším diabetológom by mal byť založený na dôvere. Jemu na vašom stave záleží, ale bez vášho aktívneho prístupu veľa nezmôže.

Čo môžete pre seba urobiť?

● veďte pravidelný životný režim
● neponocujte
● jedzte odporúčanú stravu
● počítajte sacharidové jednotky
● strážte si hmotnosť
● obmedzte alkohol
● vzdajte sa fajčenia
● vzdajte sa kalorických jedál a nápojov
● schudnite
● pravidelne cvičte
● pravidelne si merajte glykémie (selfmonitoring)
● pravidelne užívajte tablety alebo si pichajte inzulín (v závislosti od liečby, ktorú vám určil diabetológ)

Foto: fotolia.sk

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 07:13