StoryEditor

eHealth uľahčí život diabetikom

03.05.2010, 11:09
Autor:
(dia)(dia)
Projekt informatizácie zdravotníctva eHealth s cieľom zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť začal na Slovensku neskôr ako vo väčšine ostatných európskych krajín, podstatné však je, že nezostalo pri rečiach. Zmyslom eHealth je poskytnúť všetkým zúčastneným stranám v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti správne informácie, v správny čas a na správnom mieste.

Projekt informatizácie zdravotníctva eHealth s cieľom zabezpečiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť začal na Slovensku neskôr ako vo väčšine ostatných európskych krajín, podstatné však je, že nezostalo pri rečiach. Zmyslom eHealth je poskytnúť všetkým zúčastneným stranám v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti správne informácie, v správny čas a na správnom mieste. Vďaka eHealth by mala zmiznúť duplicita pri vyšetreniach, lekárom ubudne administratíva, zdravotná starostlivosť sa skvalitní, zefektívni a bude dostupnejšia ako doposiaľ. O benefitoch informatizácie pre diabetikov hovorí minister zdravotníctva Richard Raši.

Aké konkrétne aplikácie možno v dohľadnej dobe očakávať?

V rámci prvej vlny eHealth budú spustené aplikácie Národný zdravotný portál (NZP), Elektronická zdravotná knižka občana (EZKO), Elektronická preskripcia a medikácia a Elektronické objednávanie.

Ako tieto aplikácie pomôžu diabetikom?

Z Národného zdravotného portálu budú diabetici získavať autorizované informácie o nových trendoch v liečení a liekoch, detailné informácie príznakoch choroby v jednotlivých štádiách, prognóze, štatistikách. Osoby s náchylnosťou na diabetes získajú informácie o zdravom životnom štýle a prevencii. Budú im k dispozícii pacientské fóra, poradňa.

Čo im poskytne elektronická zdravotná knižka?

V zdravotnej knižke budú zaznamenané dôležité zdravotné údaje – varovania, alergie, diagnózy, predpísané lieky, výsledky laboratórnych vyšetrení, plus tzv. EDS – emergency data set – život zachraňujúce údaje. Tieto údaje sú dôležité najmä pri polymorbídnych pacientoch s diabetom, kde do liečebného procesu vstupuje celý tím odborníkov. Každý z nich potrebuje o pacientovi vedieť čo najviac, napr. aby pri predpisovaní liekov zohľadnil možné nepriaznivé interakcie s už doteraz používanými liekmi. Ďalej sú tieto údaje vhodné na získanie tzv. druhého názoru – v prípade komplikácií iný odborník posúdi, či je doterajší postup v poriadku. Elektronická zdravotná knižka napr. zabráni duplicitným vyšetreniam diabetika.

Ako bude fungovať elektronická medikácia a preskripcia?

Elektronická medikácia a preskripcia poskytne pre Elektronickú zdravotnú knižku liekovú históriu pacienta, umožní sledovať interakcie všetkých predpísaných liekov a generovať upozornenia pre lekára v prípade nevhodných kombinácií. Pre verejné zdravotníctvo poskytne spolu so zdravotnou knižkou informácie o trendoch v diabete slovenskej populácie. Tieto informácie budú dôležité pre korekcie v rámci štátnej politiky zdravia a príprave nových národných programov zdravia.

Aké výhody prinesie pacientom elektronické objednávanie?

Elektronické objednávanie ocenia najmä polymorbídni pacienti, u ktorých sa k diabetu pridružujú aj ďalšie choroby. Tí potrebujú absolvovať veľké množstvo vyšetrení, odberov, prenášať výsledky medzi špecialistami. Ak bude možné časť činností urobiť automaticky, výrazne to odľahčí pacienta aj lekárov.

Možno od projektu eHealth očakávať pokles návštev u lekára?

V rámci druhej vlny eHealth sa rozbehnú aj tele-medicínske aplikácie vrátane tele-monitoringu. Jeho cieľom je umožniť pacientovi pobyt v domácom prostredí s tým, že v pravidelných intervaloch sú buď automatizovane alebo ručne zozbierané informácie o jeho zdravotnom stave a zaslané do jeho Elektronickej zdravotnej knižky a ošetrujúcemu lekárovi. Informačný systém na základe kritickosti istých hodnôt vie vyhodnotiť, či má kontaktovať ošetrujúceho lekára alebo je to stav vyžadujúci okamžitú reakciu napr. prostredníctvo LSPP či dokonca záchrannej služby.

V akom časovom horizonte by mal byť eHealth plne funkčný?

Ehealth ako celok by mal byt dokončený do roku 2013, ale už teraz v máji začíname s pilotnými projektmi a skúškami. Naozaj osobne verím, že eHealth prinesie všetkým podstatné zlepšenie a skvalitnenie služieb v zdravotníctve.

(red.)

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
04. jún 2023 06:18