StoryEditor

Prvé slovenské centrum diagnostiky zraku diabetikov otvorili v Ľubochni

30.11.2012, 04:00
Autor:
(dia)(dia)
V Ľubochni uviedli do prevádzky prvé slovenské oftalmologické centrum. Zámerom spoločného projektu Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej oftalmologickej spoločnosti je zabezpečenie lepšej diagnostiky a liečby poškodenia zraku diabetikov.

V Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni uviedli 28. novembra 2012 do prevádzky prvé slovenské oftalmologické reading centrum. Hlavným zámerom spoločného projektu Slovenskej diabetologickej spoločnosti a Slovenskej oftalmologickej spoločnosti je zabezpečenie lepšej diagnostiky a liečby poškodenia zraku diabetikov.

„Včasným špecializovaným vyšetrením a stanovením adekvátnej liečby chceme účinnejšie predchádzať najzávažnejšej očnej komplikácii tejto špecifickej skupiny pacientov, ktorou je slepota. Aby sme dokázali včas odhaľovať poškodenie očného pozadia cukrovkou, spojili sme sily s očnou klinikou v Banskej Bystrici a očným centrom vo Zvolene," vysvetlil primár NEDÚ a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti, doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.
Snímka očného pozadia pacienta vyšetreného v novootvorenom centre sa dostane prostredníctvom internetu na špecializované očné pracovisko, kde ho obratom vyhodnotia a navrhnú ďalšiu liečbu. „Znamená to neporovnateľne lepšiu dostupnosť a rýchlosť špičkového komplexného vyšetrenia pre všetkých pacientov, ktorí nebudú musieť nevyhnutne merať cestu medzi jednotlivými pracoviskami," vyzdvihla prednostka II. očnej kliniky banskobystrickej nemocnice, MUDr. Marta Ondrejková, PhD.
„Na ďalšiu diagnostiku a liečbu budú k nám z Ľubochne putovať len diabetici s nálezmi na očnom pozadí. Odbremeníme tak pacientov a uvoľníme personálnu, prístrojovú a priestorovú kapacitu nášho špecializovaného zariadenia. Nebojím sa povedať, že týmto inovatívnym projektom nielenže dobiehame, ale dokonca predbiehame okolité krajiny," dodala M. Ondrejková, ktorá je zároveň hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre oftalmológiu.

Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. september 2023 19:40