StoryEditor

Počet starších osôb sa má zdvojnásobiť

30.09.2012, 23:21
Autor:
(dia)(dia)
Počet starších osôb sa má podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) okolo roku 2025 zdvojnásobiť a v roku 2050 už podľa predpokladov budú na celom svete žiť dve miliardy seniorov. Z nich 395 miliónov má mať 80 rokov, čo je štyrikrát viac ako v súčasnosti.

Počet starších osôb sa má podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) okolo roku 2025 zdvojnásobiť a v roku 2050 už podľa predpokladov budú na celom svete žiť dve miliardy seniorov. Z nich 395 miliónov má mať 80 rokov, čo je štyrikrát viac ako v súčasnosti. WHO si všíma ich životné podmienky a osudy v spojitosti s Medzinárodným dňom starších osôb, ktorý pripadá na 1. októbra.
Do roku 2050 bude na svete viac osôb vo veku 65 rokov ako detí do 14 rokov, konštatovala WHO, ktorá definuje starnutie ako postupný a nezvratný proces modifikácií štruktúr a funkcií organizmu pod vplyvom plynúceho času.
V čoraz rýchlejšie starnúcom svete budú seniori postupne zohrávať významnejšiu úlohu, najmä v oblasti dobrovoľníckej práce, pri odovzdávaní skúseností, znalostí a zručností, pri poskytovaní pomoci v rodinách ako tí, čo sa budú starať o iných rodinných príslušníkov.
Starostlivosť starších osôb o rodinných príslušníkov sa neobmedzuje len na rozvojové štáty. Napríklad v Španielsku sa chorým a nesamostatným osobám venujú opäť seniori, najmä ženy.
Prínos starších ľudí pre rozvoj spoločnosti možno zaistiť len vtedy, ak sa seniori budú tešiť zdravotnému stavu adekvátnemu veku. Preto WHO v roku 2002 vypracovala dokument s názvom "Starnúť a pritom ostať aktívny - orientačný rámec", v ktorom definuje svoju politiku zameranú na starnutie pri zachovaní dobrého zdravia.
Na Slovensku Nadácia Socia aj v roku 2012 avizuje kampaň s názvom Lienka pomoci. Jej hlavným cieľom je pomáhať seniorom, aby mohli žiť čo najdlhšie vo vlastnom prostredí, teda doma. Podľa stránky lienkapomoci.sk sa už intenzívne pracuje na treťom ročníku kampane "Staroba sa nás dotýka".
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) vyhlásilo 1. október za Medzinárodný deň starších osôb v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. Išlo o krok v súlade s takými iniciatívami OSN, akou bol Medzinárodný akčný plán o starnutí. Delegáti Svetového zhromaždenia o starnutí ho prijali v roku 1982 a v tom istom roku ho schválilo aj Valné zhromaždenie

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
07. jún 2023 10:20