StoryEditor

Zbytočné preventívne prehliadky?

11.01.2013, 11:07
Autor:
(dia)(dia)
Dajte si skontrolovať zdravotný stav, vyhnete sa smrteľnej chorobe, akou je napríklad rakovina alebo ochorenie srdca! Tak znie všeobecne platná poučka. Vedci z Dánska však vo svojej štúdii pred takým spôsobom ochrany verejného zdravia dokonca varujú.

 

Dajte si skontrolovať zdravotný stav, vyhnete sa smrteľnej chorobe, akou je napríklad rakovina alebo ochorenie srdca! Tak znie všeobecne platná poučka. Vedci z Cochrane Collaboration (čo je producent databáz s erudovanými nezávislými dôkazmi na podporu rozhodovania lekárov) však vo svojej štúdii pred takým spôsobom ochrany verejného zdravia dokonca varujú. Podľa nich práve preventívne prehliadky vedú k liečeniu príznakov, ktoré by nikdy k chorobe či skráteniu života neviedli.

Svoje tvrdenia vedci stavajú na 14 výskumoch, ktoré sledovali 182 880 ľudí. Z nich sa rozdelili dve skupiny: tí, čo sa na preventívnu prehliadku dostavili, a tí, čo nie. V jednej štúdii sa zvýšilo číslo novo diagnostikovaných ochorení. V ďalšej ľuďom pri prevencii objavili lekári zvýšený krvný tlak alebo vyšší cholesterol, tak, ako sa to napokon očakávalo. V troch štúdiách bolo objavené u skúmaných ľudí väčšie množstvo abnormalít.

Avšak hneď ako vedci porovnali výsledky 9 štúdií, kde zomrelo celkovo 11 940 pacientov, nenašli žiadne rozdiely v počte úmrtí medzi oboma skupinami v dlhodobom horizonte, a to ako vo všeobecnej rovine, tak aj na konkrétne choroby – rakovinu či srdcové ochorenie. Ďalšie výsledky neboli zatiaľ podrobne preštudované, avšak naznačujú, že všeobecné preventívne prehliadky nemali žiadny vplyv na hospitalizáciu v nemocniciach, invaliditu, úzkosť, odkazovanie k špecialistom či ďalšie návštevy lekárov a pracovnú neschopnosť.

Vedúci výskumu Lasse Krogsbøll zo škandinávskeho centra Cochrane, ktoré sídli v Dánsku, nenabáda lekárov k tomu, aby skončili s preventívnymi prehliadkami svojich pacientov, ak u nich vidia nejaké riziká. Nemá však cenu zavádzať ich plošne pre zdravých ľudí. Revolučný pohľad na prevenciu Krogsbøll vysvetľuje napríklad tým, že „lekári často identifikujú nejaký pridaný problém a na jeho odstránenie sa zameriavajú vždy, keď svojho pacienta vidia."

 

Zdroj: 21stoleti.cz

Foto: fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
09. jún 2023 06:37