Dajte si skontrolovať zdravotný stav, vyhnete sa smrteľnej chorobe, akou je napríklad rakovina alebo ochorenie srdca! Tak znie všeobecne platná poučka. Vedci z Cochrane Collaboration (čo je producent databáz s erudovanými nezávislými dôkazmi na podporu rozhodovania lekárov) však vo svojej štúdii pred takým spôsobom ochrany verejného zdravia dokonca varujú. Podľa nich práve preventívne prehliadky vedú k liečeniu príznakov, ktoré by nikdy k chorobe či skráteniu života neviedli.
Svoje tvrdenia vedci stavajú na 14 výskumoch, ktoré sledovali 182 880 ľudí. Z nich sa rozdelili dve skupiny: tí, čo sa na preventívnu prehliadku dostavili, a tí, čo nie. V jednej štúdii sa zvýšilo číslo novo diagnostikovaných ochorení. V ďalšej ľuďom pri prevencii objavili lekári zvýšený krvný tlak alebo vyšší cholesterol, tak, ako sa to napokon očakávalo. V troch štúdiách bolo objavené u skúmaných ľudí väčšie množstvo abnormalít.
Avšak hneď ako vedci porovnali výsledky 9 štúdií, kde zomrelo celkovo 11 940 pacientov, nenašli žiadne rozdiely v počte úmrtí medzi oboma skupinami v dlhodobom horizonte, a to ako vo všeobecnej rovine, tak aj na konkrétne choroby – rakovinu či srdcové ochorenie. Ďalšie výsledky neboli zatiaľ podrobne preštudované, avšak naznačujú, že všeobecné preventívne prehliadky nemali žiadny vplyv na hospitalizáciu v nemocniciach, invaliditu, úzkosť, odkazovanie k špecialistom či ďalšie návštevy lekárov a pracovnú neschopnosť.
Vedúci výskumu Lasse Krogsbøll zo škandinávskeho centra Cochrane, ktoré sídli v Dánsku, nenabáda lekárov k tomu, aby skončili s preventívnymi prehliadkami svojich pacientov, ak u nich vidia nejaké riziká. Nemá však cenu zavádzať ich plošne pre zdravých ľudí. Revolučný pohľad na prevenciu Krogsbøll vysvetľuje napríklad tým, že „lekári často identifikujú nejaký pridaný problém a na jeho odstránenie sa zameriavajú vždy, keď svojho pacienta vidia."
Zdroj: 21stoleti.cz
Foto: fotolia.com