StoryEditor

Samovoľný únik moču

31.05.2012, 23:23
Autor:
(dia)(dia)
Inkontinenciu možno podľa Jána Švihru z Urologickej kliniky Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine považovať za jednu z najzávažnejších porúch súčasného obdobia. "Epidemiologické čísla majú narastajúcu tendenciu."

Inkontinenciu možno podľa Jána Švihru z Urologickej kliniky Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine považovať za jednu z najzávažnejších porúch súčasného obdobia. "Epidemiologické čísla majú narastajúcu tendenciu. Skvalitňovanie a predlžovanie života totiž vedie nielen k predlžovaniu veku, ale aj k prirodzene pribúdajúcemu staršiemu obyvateľstvu," upozornil.

Odhaduje sa, že na Slovensku má problém so samovoľným únikom moču vyše 650.000 žien. "Až polovica pacientov nevyhľadá problém lekára a snaží sa dlhodobo riešiť problém svojpomocne, nesprávne. Neraz pritom stačí správna diagnostika a určenie jednoduchých postupov, ktoré problém môžu zmierniť až úplne odstrániť," poukázal Švihra. Pripomenul, že inkontinencia moču nie je len vecou starších žien. Podľa štúdií je prevalencia ochorenia medzi ženami už v 30 rokoch viac než 20 percent, pričom so zvyšujúcim sa vekom postupne rastie. Aj preto vznikla pod Švihrovým vedením nová publikácia Život s inkontineciou.

Inkontinencia sa často objavuje aj u žien mladších, často v popôrodnom období. "Fyziologicky ide o stav, kedy je anatómia brušnej dutiny u ženy narušená tehotenstvom a pôrodom," uviedol Jaroslav Feyereisl z Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe. Prvé mesiace po pôrode dochádza k regenerácii organizmu, avšak práve veľké zmeny, ktoré sa diali v tele matky, niekedy zanechajú svoje stopy práve v podobe problémov so samovoľným únikom moču. Tieto problémy môžu pretrvávať niekoľko týždňov, ale môžu prerásť aj do chronicity. Preto lekári radia čo najskôr vyhľadať odborníka.

Inkontinencia je nedobrovoľný, samovoľný únik moču. Príčiny tejto poruchy sú rôzne, aj stupeň inkontinencie môže byť rôzny. "Inkontinencia nie je primárne choroba spôsobená vonkajším nepriateľom, ale stavom nášho organizmu," povedal Martin Romančík z urologického oddelenia FNsP sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. "Môže za to aj naša životospráva, ktorú v prípade inkontinencie musíme vlastnou aktivitou zmeniť. Výsledkom môže byť, že naše problémy sa postupne zmiernia, prípadne zmiznú. Nie je to však zmena, ktorá sa udeje za pár dní, chce to vytrvalosť, sústredenie a niektoré návyky zmeniť vlastne navždy," zhrnul.

Zdroj: TASR

Foto: www.fotolia.com

menuLevel = 2, menuRoute = dia/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = dia, homepage = false
30. máj 2023 07:00